Ar laimingos poros be vaikų
Porų psichologas Mykolas Truncė atsako į klausimą Ar laimingos poros be vaikų? pradžioje turime pasitikslinti kurios poros. Yra trys tipai moterų, kurios neturi vaikų:
- Vienos neturi vaikų, nes negali turėti.
- Antros neturi vaikų, nes nerado tinkamo partnerio
- Trečios neturi vaikų, nes taip apsisprendė.
Kalbėsime apie tas moterys, kurios gyvena poroje ir neturi vaikų, nes taip apsisprendė. Europoje ir Lietuvoje vyrauja tendencija – aukštesnį išsilavinimą ir didmiesčiuose aukštesnes pareigas užimančios moterys yra linkusios neturėti vaikų. Jos aukoja motinystę vardan finansinės gerovės ir/ar garbės. Tokių moterų Vidurio ir Rytų Europoje yra apie 10 proc. Vakarų Europoje – apie 20 proc. Taigi ir Lietuvoje turėsime vis daugiau moterų ir porų, kurios neturės vaikų.
Gamta ir Vaikai
Gamtoje yra taip surėdyta, kad tėvai vaikus augina, kol jie negali patys pasirūpinti savimi. O vaikai pasirūpina tėvais senatvėje, kai jie jau nebegali pasirūpinti savimi (žiūr. 1 pav.).
1 pav. Sūnus maitina mamą.
Kai didesnė dalis gyventojų gyveno kaime, šeimos buvo gausios (žiūr, 2 pav.) Šiais laikais tik apie 5 proc. šalies gyventojų gyvena kaimiškose vietovėse. Visi keliasi į miestus. O miestuose žmonės gyvena butuose ir čia nėra tiek vietos, kaip kaime, kad turėti daug vaikų.
2 pav. Broliai su žmonomis ir vaikais.
Empatija ir Motinystė
Vaiko atsiradimas – tai pastovus (24/7) rūpestis dėl vaiko. Ar pavalgęs, ar tinkamai apsirengęs, ar nesusižeis, ar nesusirgs, ar paruošė pamokas, ar nesusidėjo su negerais draugais….
Jei moteris neturi empatijos, ar ji silpna, tai kam čia aukotis… Gal geriau aš lengviau gyvensiu, leisiu laiką, kaip man patogu, skirsiu savo dėmesį profesinei karjerai, malonumams…
Kaip vaikai įtakoja santykius?
Į konsultacijas neateina poros, kurios neturi vaikų. Neateina, nes vaikai yra stipriausias išbandymas porai. Vaiko gimimas iš esmės pakeičia santykių dinamiką. Vietoje Aš – Tu atsiranda Aš – Vaikas – Tu. Visišką atsakomybę už vaiką prisiima mama. Vyras lieka be ankstesnio dėmesio ir poroje gali kilti įtampa.
Šioje santykių stadijoje vyras – tėvas turi smarkiai prisidėti prie to, kad žmona – mama galėtų pailsėti nuo vaiko priežiūros ir auginimo darbo 24/7. Kas ketvirta mama po gimdymo patenka į pogimdyvinę depresiją. Tai atsitinka todėl, kad mama turi ir dieną ir naktį maitinti kūdikį. Dėl to nepailsi, neatstato savo jėgų ir tampa emociškai nestabili. Tai taip pat prisideda prie poros santykių sugedimo.
Poros, neturinčios vaikų neišgyvena tokių santykių krizių ir nesikreipia į porų psichologus.
Kiti poros nesantaikos šaltiniai
Kiti nesantaikos šaltiniai – Bendravimas, Seksualinis ryšys, Namų priežiūra, Pajamų- Išlaidų valdymas yra būdingi tiek turinčioms vaikų, tiek neturinčioms vaikų poroms.
Kadangi poros be vaikų neturi tokio didelio spaudimo dėl pinigų, tai ir konfliktai nėra tokie aršūs. Poroms, auginančioms vaikus reikia didelių finansinių investicijų į vaikų: mitybą, aprangą, žaislus, lavinimą. Tai tėvus įpareigoja taupiai naudoti lėšas. Lėšų naudojimas gali tapti nesantaikos šaltiniu.
Kas poras laiko santykiuose?
Meilė – „išgaruoja“ tiek bevaikėse porose, tiek turinčiose vaikų porose. Bevaikėse porose meilė išgaruoja vėliau. Vėliau, nes vėliau ateina santykių sunkumai.
Porą santykiuose laiko 7 Saitai (žiūr. 3 pav.)
3 pav. Poros Saitai
Vaikai yra bene stipriausias ryšys vaikų turinčiose porose. Ypatingai, jei abiem tėvams vaikai yra svarbūs. Bevaikėse porose didžiausias ryšys – Finansinė gerovė. Dėl to jos ir atsisako vaikų. Bevaikės poros mažiau linkusios skirtis, nes dėl skyrybų praranda dalį finansinių galimybių.
Susitarimas neturėti vaikų santykių pradžioje gali būti abiem priimtinas. Bet, finansinei gerovei didėjant ir moters tinkamo laiko gimdyti vaikus metams einant į pabaigą, gali iškilti klausimas – O gal reikia tą vaikelį turėti? Kaip tą klausimą pora spręs ir kaip išspręs, priklausys ar pora turės vaikų, ar ne.
Jei toks konfliktas poroje kiltų (turėti – neturėti) vaikų, jis gali ir išskirti porą. Jei viena kuri pusė nusileis, tai ji gyvens likusį gyvenimą su skauduliu, kad neturi vaikų.
Ar laimingos poros be vaikų?
Gamta mus taip surėdė, kad vyras ir moteris susilieja tam, kad pratęsti giminę. Jei pora nesusilaukia vaikų, tai tų žmonių genų evoliucija čia ir nutrūksta. Taigi, turėti ar neturėti vaikų – kiekvieno pasirinkimo reikalas.
Mano galva, moteris, apsisprendusi (savo noru) nerealizuoti savęs, kaip Motinos, negalės jaustis realizavusi save gyvenime. Priešingai, ji, gal to ir pati nesuvokdama, jaustis daugiau – mažiau menkaverte.
Laimė – yra Pilnatvė. Jei ko nors mums trūksta, nesijaučiame laimingi. Tik, kai gauname, ko norime, galime išgyventi džiaugsmo, pasitenkinimo ir laimingumo jausmą.
Jei bevaikei porai vaikų netrūksta, jie gali jaustis laimingi. Jei trūksta – nelaimingi.
Straipsnį – Ar laimingos poros be vaikų parengė:
Mykolas Truncė
Porų psichologas, konsultantas, lektorius.
Šeimų išsaugojimo ekspertas.
Tapkite FB: Stipri šeima draugu ir sekite naujienas
Užsiprenumeruokite Mykolo Truncės YouTube kanalą ir pirmieji susipažinkite su mokomąja medžiaga apie savęs pagerinimą ir santykius
Užsiregistruokite mėnesiniam Stipri Šeima Naujienlaiškio gavimui ir stiprinkite savo šeimą.