5 min. skaitinys sutuoktiniams, siekiantiems išsaugoti santuoką Straipsnyje pateikiama informacija  apie sutuoktinius jungiančias, o kartais ir skiriančias jėgas padės Jums geriau suprast, kaip jas valdyti, kad neatitoltumete ir neišsiskirtumėte. Ši  indormacija taip pat  papildo puslapio Psichologo kontultacija turinį.

37 procentai išsiskyrusių Vokietijos vyrų ir moterų nurodė pagrindinę skyrybų priežastį – Mes nutolome vienas nuo kitoTai tuomet, kas laiko sutuoktinius poroje?  Kas nutinka, kad anksčiau nepažįstami žmonės, gyvenę kas sau, nusprendžia gyventi kartu? Kokios jėgos juos suartina? O kokios jėgos juos skiria?

Kas laiko sutuoktinius poroje?

Kad suprasti, kas laiko sutuoktinius poroje, turime panagrinėti, kokiais saitais susisiejame kurdami santuoką.

Eidami gyvenimo keliu sutinkame daug žmonių. Vieniems jų jaučiame jausmus, kitiems, ne. Tarp tų, kuriems jaučiame jausmus, galime jausti palankius ar nepalankius, ar net atstumiančius jausmus. Kartais pasitaiko net „Meilė iš pirmo žvilgsnio“.

Bet kokiu atveju, jei jau pradėjome jausti palankius jausmus vienas kitam, užsimezga ryšiai.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Pirmoji būsimos poros jungiamoji grandis – emocinis ryšys.

Kas laiko sutuoktinius poroje 1

Bendravimo pradžioje šis ryšys  labai smarkiai stiprėja, o vėliau  po truputį silpsta. Emocinio ryšio stiprumo dinamika yra tokia pat, kaip ir bet kokios jėgos dinamika. Juk žinai, kad mus supančiame pasaulyje nieko nėra pastovaus. Emocinio ryšio jėga tai stiprėja, tai mažėja.

Emocijos tai – stipri, greičiausiai ne sąmoningai, bet automatiškai, nervų sistemos sukeliama dvasinė būsena, savo ruožtu įtakojanti teigiamas arba neigiamas fiziologines reakcijas.

Emociniam ryšiui stiprėjant atsiranda meilė. Emociniam ryšiui silpstant – abejingumas, o kai  atsiranda neigiamas emocinis ryšys, gali atsirasti pyktis, neapykanta.

Meilė

Meilė – žmogaus būsena, jausmas, emocijos, elgsena, mintys, suvokimas ir požiūris, viena iš esminių tarpusavio santykius ir savęs suvokimą lemiančių ir apibrėžiančių sąvokų. Tai žmogaus patyrimo dalis, pasireiškianti viena ar keliomis iš šių formų: prisirišimas, draugystė, artumas, smarkus potraukis, aistra, tarpusavio „chemija“, intymumas, galėjimas pasiaukoti vardan meilės objekto, nepaaiškinamas panašumo ar ryšio jausmas su meilės objektu, kuriuo gali būti kitas žmogus.

Emociniam ryšiui stiprėjant meilė, sukuria seksualinį potraukį.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Antroji partnerius rišanti grandis – seksualinis potraukis

Kas laiko sutuoktinius poroje

Ji prasideda audringu „medaus mėnesiu“, tęsiasi „medaus metais“ ir baigiasi… rutina ir kasdienybe (dažniausiai).

Psichologai nevienareikšmiškai vertina seksualinio potraukio svarbą. Vieni ją neigia, kiti – sureikšmina. Čia galime prisiminti psichologijos tėvą Z. Froidą, kuris seksualiniam potraukiui skyrė svarbiausią vietą.

Seksualinis potraukis yra tiek svarbus poroje, kiek jis yra svarbus abiems ar net vienam kažkuriam sutuoktiniui. Seksualinė ištikimybė yra viena iš santuokos vertybių. Dėl sutuoktinio neištikimybės pvz. Vokietijoje skiriasi apie 21 proc. porų.

Daugiau apie skyrybų priežastis galite paskaityti puslapyje: skyrybų priežastys. Porų seksas paskatina partnerių suartėjimą, o jo nebuvimas (arba nekokybiškas seksas) gali paskatinti tą partnerį, kuris turi stipresnį seksualinį potraukį „eiti į kairę“.  Kuo tai baigiasi? Pasitarkite su skyrybų psichologu.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Mylėjimosi pasekmė ir trečia jungiamoji grandis – vaikai.

Kas laiko sutuoktinius poroje

Gimus vaikui šeimoje įvyksta dėmesio centro pasikeitimas. Moteriai, tapusiai mama vyksta ryškūs pasikeitimai, nes reikia maitinti vaiką, juo rūpintis. Suprantama, kad vyrui dėmesys sumažėja ir, jeigu jam tai svarbu, jis gali pradėti „dairytis“ aplink.

Moters, tapusios motina, sąmonėje didėja vaiko reikšmė. Tuo tarpu ne visų vyrų, tapusių tėvais sąmonėje, vaiko reikšmė padidėja tiek, kiek motinos. Kartais, moterys, norėdamos išsaugoti santuoką pasiryžta gimdyti sekantį vaiką. Jos mano, kad ir vyrui vaikas yra tiek svarbus, kaip ir jai.

Tačiau tai yra klaidingas sprendimas, kuris tik apsunkina moters padėtį. Dėl dar vieno vaiko šeimoje, moteris turi dar daugiau skirti laiko vaikams. Tai reiškia, jog jo dar mažiau lieka vyrui ir tai tik paskatina skyrybas. Vaikas gali tapti stipria jungiančiąja grandimi, jei tik moteris teisingai įvertins situaciją ir imsis tinkamų veiksmų. Vaikai suriša abu tėvus iki mirties. Dėl vaikų tėvai niekada neišsiskirs visiškai. O skyrybos labai paveikia vaikus. Skaityti daugiau:  kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas arba  pasitarkite su skyrybų psichologu.

Atsiradus vaikui, kyla klausimas: Kur gyvensime kartu? Taip gimsta dar viena jungiamoji jungtis, bendras stogas.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Ketvirtoji jungiamoji grandis – Bendras stogas.

Kas laiko sutuoktinius poroje

Jei sutuoktiniai įsipareigoja kartu įsigyti ir prižiūrėti naujus namus ir juose gyvena tai šį grandis suartina partnerius. Jei, pvz. vienas iš sutuoktinių dažnai vyksta į komandiruotes ar persikelia gyventi kitur (dėl emigracijos ar didesnio uždarbio), tai „bendras stogas“ jų nebevienija, o atitolina sutuoktinius vienas nuo kito. Kaip konkrečioje situacijoje elgtis. Pasitarkite su skyrybų psichologu.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Penktoji jungianti grandis – pinigai, turtas, įsipareigojimai.

Kas laiko sutuoktinius poroje

Kai pora pradeda gyventi kartu, jie turi nuspręsti, kaip valdys pinigus. Pinigus galima valdyti atskirai, o galima patikėti juos vienam iš partnerių. Bendrai valdomi pinigai artina partnerius, atskirai valdomi – skiria. Tačiau bendrai valdant pinigus reikia turėti galvoje, kad nebūtų pažeidžiamos kurio nors iš sutuoktinių teisės disponuoti savarankiškai kuria nors dalimi savo ar bendrų pinigų.

Bendras turtas dažniausiai artina sutuoktinius, jei tuo turtu jie nori disponuoti kartu. Tiek turtas, tiek įsipareigojimai (paskolos) suartina partnerius.

Atsiradus vaikui, būstui kyla klausimas: Kaip ir dėl ko gyvensime kartu? Taip gimsta dar viena, šeštoji jungiamoji grandis.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Šeštoji jungiamoji grandis – „Bendras tikslas”

Kas laiko sutuoktinius poroje

Bendras tikslas dėl buto, namo, vaikų išauginimo artina partnerius, laiko juos poroje. Pasiekus bendrą tikslą (pastačius namą, užauginus vaikus) tokio tikslo nebelieka ir, esant kitoms nepageidaujamoms aplinkybėms, poros skiriasi. Sukurkite su partneriu bendrą tikslą ir siekite jo. Pasiekus bendrą tikslą turite turėti kitą bendrą tikslą, kurio sieksite kartu. Jei bendro tikslo partneriai neturi, tada kiekvienas iš jų susikuria savo tikslus. Suprantama, jei tie tikslai nėra tapatūs, tad ilgainiui, partneriai tolsta vienas nuo kito.   Pasitarkite su skyrybų psichologu.

Kas laiko sutuoktinius poroje? –

Septintoji  jungiamoji grandis – juridinis ryšys.

Kas laiko sutuoktinius poroje

Pastaruoju laiku vis daugiau porų neįteisina savo bendro gyvenimo juridiniais saitais. Jie gyvena kartu, pažįsta vienas kitą ir net gimdo vaikus.

Statistika rodo, jog tokios santuokos, kuriose sutuoktiniai yra gyvenę, kaip „sumetę skudurus“, yra mažiau patvaresnės už tas, kurios sudaromos emocinio ryšio pagrindu. Tai gali būti susiję su bendro tikslo pasiekimu (santuoka), partnerystės laiko krize ar kitokių priežasčių.

Sėkmingos santuokos ar gyvenimo poroje paslaptis – stiprinti jėgas, siejančias partnerius ir neutralizuoti, silpninti jėgas, skiriančias partnerius.

Norite išsiaiškinti, kas laiko sutuoktinius poroje? registruokitės konsultacijai paspausdami ant paveiksliuko žemiau arba  Susisiekite su skyrybų psichologu.

Atverk duris į šviesesnį gyvenimą

Atverk duris į šviesesnį gyvenimą

Pagal kiekvieną sutuoktinius siejantį saitą yra parengti 7 seminarai poroms. Nuorodoje rasite kiekvieno seminaro aprašymą bei galėsite užsiregsitruoti į seminarą poroms.

 

Informaciją puslapiui Kas laiko sutuoktinius poroje? parengė

Mykolas Truncė,

Skyrybų ir porų psichologas, konsultantas, lektorius

Šeimų išsaugojimo ekspertas

 Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai, kaip įveikti skyrybas:

Kas mus labiausiai įtakoja priimant sprendimą skirtis, puslapyje Saugumo jausmas

Kodėl skiriamės, puslapyje Skyrybų priežastys

Kaip nepadaryti klaidos atsakant į klausimą: Ar verta gyventi toliau kartu?, puslapyje Skirtis ar nesiskirti.

Kaip galite įveikti skyrybų skausmą, puslapyje Konsultacija Kaip išgyventi skyrybas?