6 Santuokai mirtinos prielaidos

Straipsnis 6 santuokai mirtinos prielaidos  tęsia pamatinių žinių Santuokai išsaugoti atskleidimo ciklą ir padeda suprasti bei pradėti valdyti nematomas jėgas, atstumiančias Žmoną nuo Vyro ir Vyrą nuo  Žmonos.

Kiekvienoje situacijoje priimdami sprendimus vadovaujamės prielaidomis. Prielaida – pradinis  gautos informacijos vertinimo teiginys, kuriuo remiamės vertindami informaciją ir priimdami sprendimą. Pagal priimtus sprendimus atitinkamai ir elgiamės. Na, o mūsų elgesys su sutuoktiniu įtakoja mudviejų santykius: juos gerina arba blogina. Jei santykiai su sutuoktinių nėra geri, pasitikrinkite prielaidas, kuriomis Jūs vadovaujatės priimdami sprendimus.

 

6 santuokai mirtinos prielaidos 3

Pirma santuokai mirtina prielaida  – Jis/ji po vestuvių visiškai priklauso man

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis norės, kad viskas būtų pagal jį/ją, gali nepaisyti ar net ignoruoti antros pusės norus, lūkesčius, poreikius.

Elgesys:

Gali versti antrą pusę elgtis taip, kaip jis/ji mano esant teisingai būtų elgtis. Dėl to antra pusė bus nepatenkinta, suirzusi, nesijaus saugi.

Pasekmės:

Jei ir antra pusė vadovausis tokia nuostata, tai toks bendravimas sukels didžiules įtampas, pasipriešinimą, konfliktus, smurtą. Beje, šia prielaida vadovaujasi visi smurtaujantys prieš sutuoktinius.  

 

Antra santuokai mirtina prielaida  – Jis/ji yra tokia/toks, kaip aš

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis tikisi, jog jo/jos antra pusė mąsto, vertina ir elgiasi taip, kaip aš. Tačiau taip nėra. Kiekvienas mūsų esame labai skirtingi. Didžiausias skirtumas yra lyties.  Vyrai ir moterys yra tarsi iš kitų planetų. Jei vyras visą jo evoliuciją (ir po šiai dienai) turėjo lavinti save, kaip „žudymo mašiną“, tai moteris lavino save, kaip „gyvybės lopšys“.

Elgesys:

Pati nekalčiausia ir didžiausią žalą daranti prielaida, kuri lemia, kad „Vyras bendrauja su Žmona, kaip su vyru, o Žmona bendrauja su Vyru, kaip su moterimi“.  Bet Vyras ir Moteris yra visiškai skirtingi ir mąsto, vertina bei elgiasi skirtingai.

Pasekmės:

Dėl to jie nesulaukia adekvačios jiems reakcijos, įsižeidžia, užsidaro, atitolsta vienas nuo kito. Toks atitolimas ir atšalimas vyksta sutuoktiniams sąmoningai to nenorint.

 

Trečia santuokai mirtina prielaida – Jis/ji yra visagalis(-ė)

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis tikisi, jog antra jo/jos pusė gali padaryti viską, ko ji/jis nori, tik nedaro, nes nenori. Deja „Džeimsai Bondai“ ir „Laros Kroft“ egzistuoja tik filmuose. Realybėje mes esame nei tobuli, nei visagaliai.

Elgesys:

Per dideli lūkesčiai sutuoktiniui, kurių jis/ji negali įgyvendinti nuvilia, sumažina sutuoktinio vertę mūsų akyse.

Pasekmės:

Dėl to mes pradedame pykti, reikšti priekaištus, kaltinti, kad to ir to nepadarė, ne taip padarė ir t.t. ir pan. Dėl priekaištų, kaltinimų sutuoktiniai atitolsta, atšąla ir vis mažiau laiko praleidžia kartu.

Ketvirta santuokai mirtina prielaida – Jis/ji neišmano taip gerai, kaip aš išmanau (apie viską bendrai)

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis susiformuoja išankstines nuostatas apie tai, jog jis/ji geriausiai viską žino, o jo/jos antra pusė neišmano.

Elgesys:

Jei dar prie to prisideda stereotipinis elgesys „Aš esu teisus/teisi“ tai santykiai blogėja po kiekvieno tokio pabendravimo. Jei mes įrodome antrai pusei, kad jis/ji yra neteisus(-i), tai jis/ji nori mus apsikabinti ir pabučiuoti, ar nori kuo greičiau pasišalinti? Tikiuosi, suprantate, kad žmonės renkasi antrąjį variantą.

Pasekmės:

Taip susikuria situacija, kad dėl to, kad žmogus turi tokią prielaidą, jo santykiai su sutuoktiniu atšąla ir jie atitolsta.

Penkta santuokai mirtina prielaida – Santykių kokybė priklauso nuo jo/jos

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis yra įsitikinęs, kad jis/ji yra tobula(-s). Bet štai antra pusė nemoka nei kalbėti, nei elgtis, nei … Todėl pasikeisti turi jis/ji, o ne aš.

Elgesys:

Reikalas tai, kad jei Jūs atiduodate nors kiek atsakomybės už tarpusavio santykius antrai pusei, tai tampate bejėgis(-ė) ir tik laukiate, kol ta antroji pusė pasikeis. O ji kaip nesikeičia, taip nesikeičia.  Antroji pusė ne tik nesikeičia, bet ir net nesiruošia domėtis, kaip aš jaučiuosi. O aš jaučiuosi prastai. Jaučiuosi, kaip „auka“.

Pasekmės:

Kadangi visą atsakomybę už santykius esu atidavęs/atidavusi antrai pusei, tai jaučiuosi bejėgis/bejėgė/ Man belieka tik nusivylimas, nepasitenkinimas ir pyktis ant antros pusės dėl to, kad jis nieko nedaro dėl to, kad mūsų santykiai pagerėtų.  Dėl tokio santykio į antrą pusę mudviejų santykiai atšąla ir mes atitolstame.

Šešta santuokai mirtina prielaida – Aš galiu elgtis taip, kaip noriu

Apibūdinimas:

Taip manantis sutuoktinis yra įsitikinęs, kad jis/ji gali elgtis neįvertindamas tai, kaip toks jo/jos elgesys gali paveikti antrą pusę.

Elgesys:

Sutuoktinis elgiasi, kaip nori, tačiau gali būti (ir būna), kad toks elgesys pažeidžia antros pusės interesus..

Pasekmės:

Taip sutuoktiniui elgiantis antra pusė užsigauna, įsižeidžia, atšąla atitolsta, o jo/jos pagarba mums smarkiai sumažėja. Kitas galimas variantas – toks elgesys santykiuose sukels didžiules įtampas, pasipriešinimą, konfliktus, ilgainiui pasibaigsiančius smurtu ir/ar skyrybomis.

Neigiamai veikiančios prielaidos, tarsi „šaukštas deguto statinėje medaus“ gali sugadinti gerus santykius ir ilgainiui privesti iki skyrybų.  Pasitikrinkite, kiek stiprios Jūsų turimos prielaidos ir kiek jos gali paveikti Jūsų santuoką užpildydami testą.

Testą galite gauti užprašę jį el paštu porupsichologas@gmail.com

 

Pradėkite kurti lygiaverčius ir pastiprinančius santykius:

  1. Sudalyvaudami seminare poroms Nr. 1 Kaip sukurti ir išsaugoti darnius santykius poroje.
  2. Įsigydami seminaro medžiagą su užduotimis ir savarankiškai pradėdami šalinti 6 santuokai mirtinas prielaidas

 

Informaciją straipsniui 6 santuokai mirtinos prielaidos parengė

Mykolas Truncė,

Porų santykių ir skyrybų psichologas, konsultantas, lektorius

Šeimų išsaugojimo ekspertas

+370 659 54009,

porupsichologas@gmail.com

 

Tapkite FB: Stipri šeima draugu ir sekite naujienas

Užsiprenumeruokite Mykolo Truncės YouTube kanalą ir pirmieji susipažinkite su mokomąja medžiaga apie savęs pagerinimą ir santykius

Užsiregistruokite mėnesiniam Stipri Šeima Naujienlaiškio gavimui  ir stiprinkite savo šeimą