7 min. skaitinys
Skyrybos po atostogų: statistika, kaip tai vyksta per Kalėdų atostogas, per Vasaros atostogas, Šakninė problema ir kaip ją spręsti. Patarimai, kaip išvengti skyrybų po atostogų.
Skyrybos po atostogų – statistika
Kad atostogos gali baigtis skyrybomis vaizdžiai parodo skyrybų statistika (žiūr. 1 pav.) Grafike aiškiai matome du skyrybų sezoniškumus: nuo spalio iki sausio ir nuo kovo iki birželio. Žinodami, jog Lietuvoje labai populiarios „greitos skyrybos“, kurios įvyksta per 3-5 mėn. nuo prašymų skirtis padavimo dienos, galime atsekti, jog daugiausia sprendimų skirtis yra priimami gegužės – rugpjūčio bei lapkričio – sausio mėnesiais – tada pateikiami prašymai išskirti. Šie mėnesiai sutampa su vasaros ir žiemos atostogų laikotarpiais. Beveik dvigubas skyrybų skaičiaus šuolis Spalio mėn., palyginus su Rugsėju ir patvirtina hipotezę, jog vasaros atostogos paskatina skyrybas. Žiemos atostogos yra labiau susijusios su Nauja Pradžia. Tokia atostogų skyrybų dinamika būdinga ne vien Lietuvai, bet ir JAV.
1 pav. Ištuokos pagal įregistravimo mėnesius, 2016 (Lietuvos Statistikos departamento informacija)
Skyrybos po atostogų. Kaip tai vyksta?
Skyrybos po atostogų Žiemą (Kalėdų atostogos)
Žiemos atostogos yra susijusios su Senų metų palyda ir Naujųjų pasitikimu. Atostogaujant šiuo laikotarpiu kyla klausimai: kaip gyvensiu kitais metais, ar noriu toliau gyventi su antra puse ir kentėti, ar ji(-s) pasikeis ir t.t. Jei sutuoktiniai gyvena kartu daugiau, kaip šešis metus ir jų santykiuose dominuoja chroniški (kassavaitiniai ar kasdieniai) konfliktai, tai tokie apmąstymai gali privesti prie minties skirtis. Skirtis, nes tai yra galimybė pradėti naują pradžią, kažką kitą, pereiti į naują gyvenimo laikotarpį. Toks sprendimas skirtis tam tikra prasme yra žmogaus vilties ir optimizmo išraiška. Toks sprendimas yra klaidingas. Keisti reikia ne kitus, o save.
Skyrybos po atostogų Vasarą.
Santykių pradžioje pasimatome tik trumpam ir nekantraudami laukiame tos minutės, kai galėsime vėl pamatyti vienas kitą. Vėliau pradedame bendrą gyvenimą ir du trečdalius laiko leidžiame būdami kartu, o vieną trečdalį – darbe. Pagyvenę kartu šešis devynis metus pradedame jausti, kad norime daugiau laiko pabūti vieni arba su kitais (ne su antra puse). Tokį norą gali sužadinti sutuoktinių nemokėjimas bendrauti taikiai. Toks bendravimas pasibaigia tarpusavio konfliktais. Sutuoktiniai konfliktuoja tarpusavyje dėl bendravimo stiliaus, sprendimų priėmimo, sekso, vaikų auklėjimo, namų tvarkymo, pinigų ir turto valdymo, laiko, skiriamo namams- darbui, gebėjimų atlikti darbus ir pan. Jei šie konfliktai nėra išspręsti, tai jie tampa chroniški. Konfliktų metų sukyla emocijos ir, siekdami įrodyti savo „teisybę“ keliame balsą, priekaištaujame, žeminame, kaltiname, „kandžiojame“ antrą pusę. Ką Jūs darote po tokio „įkandimo“ į jautrią vietą? – Užsidarote ir pasitraukiate kuo toliau nuo „besikandžiojančios“ antros pusės. Taip per kiekvieną konfliktą sistemingai ardome tarpusavio emocinę trauką – darnių santykių pamatą.
Išvykus atostogauti, dalis konfliktų atpuola, o kita dalis – suaktyvėja. Aktyvesni tampa nesutarimai dėl tarpusavio bendravimo, sekso, sprendimų priėmimo, pinigų leidimo. Vasaros atostogų ypatumas – visą laiką sutuoktiniai praleidžia kartu. Ir, jei, pvz. atostogauji svečioje šalyje, nelabai turi galimybių pasitraukti, pabūti viena(-s). Neturėdami galimybių pasitraukti vienas nuo kito, atvėsti, nurimti, susidėlioti mintis, nusiraminti bei „ramia širdimi ir blaivia galva“ sugrįžti į santykius, sutuoktiniai būna pastovioje įtampoje. Bet kokia „kibirkštis“ gali iššaukti „žaibą“ kuris smarkiai pažeidžia antrą pusę. Jei šioji nenori nusileisti – kyla „karas“ pasibaigiantis Sprendimu Skirtis.
Vienas klientas šią būseną apibudino, kaip „kankinimų kambarį“ iš kurio negali pabėgti. Būtent taip pasijutęs, jis ir priėmė sprendimą skirtis.
Skyrybos po atostogų. Šakninė problema ir kaip ją spręsti
Kaip pastebėjote, atostogų skyrybų požymis – per atostogos esame kartu 24 val. per parą. Jei tarp sutuoktinių tvyro nepasitenkinimas vienas kitu ir jei šis nepasitenkinimas yra didelis, ir jei sutuoktiniai nemoka sutarti, tai didelė tikimybė, jog atostogos baigsis skyrybomis arba jums net nepavyks išvykti atostogauti kartu.
Taigi, Šakninė skyrybų po atostogų problema – nemokėjimas bendrauti tarpusavyje taikiai ir spręsti konfliktus Abipusio laimėjimo būdu (sutarti). Ši problema pusei susituokusių porų tampa labai aktuali nuo septintų bendro gyvenimo metų. Jei sutuoktiniai neišmoksta bendrauti tarpusavyje taikiai ir sutarti, tai labai didelė tikimybė, jog tryliktais bendro gyvenimo metais pora išsiskirs. Atostogos kartu tik paspartins šį procesą.
Vienintelis būdas išsaugoti šeimą – didinti toleranciją, pakantumą vienam į kitam ir išmokti bendrauti taikiai bei spręsti konfliktus Abipusio laimėjimo būdu (Win-Win).
Skyrybos po atostogų. Patarimai, kaip išvengti skyrybų po atostogų.
Prisiimkite atsakomybę už tai, kas vyksta Jūsų gyvenime ir santykiuose sau. Jei kaltinate antrą pusę, reiškia atsakomybę už santykius atiduodate antrai pusei. Atiduodami atsakomybę, atiduodate ir visas Galias gerinti santykius. Nebeturėdami Galių gerinti santykius, tampate Auka, kuri gali tik aimanuoti, priekaištauti, menkinti, žeminti, kaltinti. Kuo visa tai grįžta – Emociniu atstūmimu ir skyrybomis.
Daugiau tolerancijos. Priimkite antrą pusę, kaip skirtingą, bet normalų žmogų. Priimkite, kaip lygiavertį partnerį, kuris gali turėti kitokių, nei mano norų ir poreikių. Priimkite ir padėkite jai(-m), o ne kaltinkite.
Būkite lankstesni ir pakantesni vienas kitam. Visada turėkite omenyje, jog atostogos – tik keliasdešimt valandų kartu, o jūsų tikslas – gyventi darnoje visą gyvenimą. Gyvenimas kartu darnoje yra daug svarbesnis už nepasitenkinimą antra puse atostogų metu.
Išmokite spręsti nesutarimus, ginčus ir konfliktus Abipusio laimėjimo būdu. Nuo to, kaip gebėsite spręsti konfliktus priklausys ne tik atostogų sėkmė bet ir santuoka. Kiekvienas mūsų Noras, kiekvienas Veiksmas yra pagimdytas kažkurio Poreikio. Suprantama, jog kiekvienas iš sutuoktinių turi skirtingus Poreikius. Jų supratimas ir priėmimas padės surasti abiem pusėm priimtinus sprendimus.
Išsiaiškinkite vienas kito lūkesčius atostogoms. Esame skirtingi ir turime skirtingus Poreikius. Tai yra normalu. Nenormalu ignoruoti antros pusės poreikius atostogoms. Jei poreikiai yra skirtingi ir jų negalima suderinti per bendras atostogas, geriau planuoti atostogas atskirai, nei per jas susipykti taip, kad geriausia išeitis taptų skyrybos po atostogų.
Planuokite visų metų atostogas. Per vienas atostogas gali nepavykti patenkinti abiejų sutuoktinių lūkesčių. Todėl geriausia atostogas planuoti iš anksto ir nuspręsti: kada, kur, kaip, su kuo atostogausite. Tyrimai atskleidė, jog iš anksto planuotos atostogos yra malonesnės, nei paskutinės minutės atostogos.
Nevykite į atostogauti kartu, jei dėl bendrų atostogų nesutariate. Geriau atostogauti atskirai, nei skyrybos po konfliktiškų atostogų kartu.
Straipsnį Skyrybos po atostogų parengė
Mykolas Truncė
Porų psichologas, konsultantas, lektorius, Šeimų išsaugojimo specialistas,
+370 659 54009,
PoruPsichologas@gmail.com
Tapkite FB: Stipri šeima draugu ir pirma(-s) gaukite naujienas porų santykių tema
Susiję straipsniai: