Individo ir sutuoktinių poreikiai.
3 min. straipsnyje Poreikiai porų psichologas Mykolas Truncė detaliau atskleidžia žmogaus elgesio paskatas. Šis straipsnis skirtas siekiantiems Pažinti Save, suprasti savo elgesio paskatas, sudaryti savo Varų Paveikslą ir patobulėti taip, kad įgautų Vidinę Ramybę bei gebėtų sukurti Darnius Santykius poroje. Straipsnis taip pat papildo puslapio Psichologo konsultacija informaciją.
Apie poreikių egzistavimą sprendžiama iš elgesio. Sąmoningai jaučiamas poreikis skatina veiklą ir norą pasiekti tikslą (patenkinti poreikį).
Poreikiai
Žmogus yra poreikių derinys, kurį sukuria jo fiziologinis ir dvasinis pasaulis. Dvasingumo sferai priskiriama poreikių grupė, kuri rodo troškimą pažinti bei atrasti nauja, siekti tiesos bei teisingumo. Dvasingumo sferai priklauso poreikių grupė, kurie dažnokai verčia žmogų veikti net kenkiant savo asmeniniams interesams. Tai, pvz. altruizmas bei meilė artimui. Dabar žmogaus poreikius neretai tikslingai formuoja komerciniai interesai. Tam sukuriamos naujos galingos žmogaus įtikinėjimo industrijos. Kasdienė aplinka pripildoma įtikinėjimo, kad žmogui gyvybiškai reikia tam tikrų dalykų.
Kokie būna poreikiai?
Visus poreikius galima suskirstyti į pirminius ir antrinius.
Pirminiai
Pirminiai – įgimti fiziologiniai poreikiai, kaip antai valgymas, miegas. Fiziologiniai yra žemiausių poreikių piramidės lygmenyje, sudarantys jos pagrindą. Kol nepatenkinti žemesniojo lygmens, aukštesnio lygmens poreikių patenkinimas nėra toks reikšmingas ir neskatina produktyvesniam darbui. Vartotojas nuolat susiduria su daugeliu nepatenkintų poreikių. Ne visi jie tampa veiklos motyvais, nes vartotojas niekada neturi galimybių visus juos patenkinti. Susidaro poreikių grupės, kurios skiriasi savo svarbumu, kartu ir patenkinimo eiliškumu.
Fiziologiniai yra svarbiausi pirminiai poreikiai (maistas, drabužiai, pastogė ir pan.), kurių patenkinimo lygis lemia pačią žmogaus išgyvenimo galimybę. Kol fiziologiniai poreikiai bent iš dalies nėra patenkinti, į kitas grupes dėmesys nekreipiamas.
Savisaugos. Jie susiję su kiekvieno žmogaus noru jaustis saugiai, nepatirti fizinio skausmo, nepatekti į nenumatytas nepalankias situacijas.
Antriniai
Antriniai – tai psichologiniai poreikiai (sėkmė, garbė). Jie vystosi tobulėjant žmogaus asmenybei, didėjant jo gyvenimo patirčiai. Jie susideda iš:
Bendravimo . Noras ir galimybė juos patenkinti atsiranda tada, kai pirmųjų grupių poreikiai jau patenkinti. Šie poreikiai apima siekimą būti mylimam šeimoje ir kitose žmonių grupėse, bendrauti su pageidaujamais žmonėmis. Jie gali tapti motyvu derintis prie šių grupių atstovų drabužiais, vartojimo manieromis. Šių poreikių stiprumas labai priklauso nuo amžiaus.
Pripažinimo. Reiškiasi tada, kai žmogaus pajamos yra pakankamai didelės ir gali būti skiriamos jo statusui visuomenėje formuoti. Tuo siekiama aplinkinių pripažinimo ir pagarbos.
Saviraiškos. Kiekvienas žmogus siekia atskleisti savo galimybes ir talentus, užsiimti didžiausią malonumą teikiančia veikla.
Dauguma tėvų dažnai sako: „Namus turi, aprengtas, pamaitintas – ko jam daugiau reikia?“ Tačiau tai tik minimalūs fiziologiniai poreikiai. Namuose turi būti jaučiama santarvė, aiškumas, kada kas grįžta, kokios kieno pareigos, kaip mes turime bendrauti.
A. Maslow poreikių piramidė
Vienas pirmųjų mokslininkų, tyrinėjusių žmonių poreikių sudėtingumą ir jų poveikį motyvacijai, buvo A. Maslow. Savo motyvacijos teorijoje jis teigė, kad žmonės turi daug įvairių poreikių, tačiau visus juos pagal svarbą galima suskirstyti į penkis lygius:
- Fiziologiniai.
- Saugumo.
- Socialiniai-priklausomumo.
- Pagarbos.
- Savęs realizavimo.
Fiziologinius ir saugumo poreikius A. Maslow įvardina kaip pirminius, o socialinius-priklausomumo, pagarbos ir savęs realizavimo kaip aukštesnio lygio.
Visus šiuos poreikius A. Maslow išdėstė griežtos hierarchinės struktūros būdu (į trikampę piramidę). Tuo jis norėjo parodyti, kad žemesnio lygio poreikiai veikia žmogų anksčiau, negu pradeda veikti aukštesnio lygio motyvai ir, atitinkamai, turi įtakos žmogaus elgesiui pirmiau nei aukštesnieji lygiai.
Kad būtų aiškiau, turbūt reikėtų paminėti, ką kiekviena šios hierarchijos pakopų apima. Taigi, fiziologiniai yra būtini išgyvenimui. Jie apima poreikius valgiui, vandeniui, gyvenamajam būstui ir t.t. Organizacijose jie gali būti patenkinami adekvačiu atlyginimu, geromis darbo sąlygomis.
Saugumo poreikiai – apsaugančios nuo fizinių ir psichologinių sukrėtimų aplinkos poreikis bei tikėjimas tuo, kad fiziologiniai ateityje taip pat bus patenkinti. Tai gali garantuoti draudimo, pašalpų sistema, atitinkamų sąlygų numatymas darbo sutartyse.
Socialiniai-priklausomumo poreikiai apima meilės, prisirišimo poreikį, poreikį būti priimtam sau lygių, priklausyti kokiai tai socialinei grupei. Jie patenkinami šeimoje, per įvairius bendruomeninius ryšius bei draugystę, bendravimą darbe.
Pagarbos poreikiai apima dvi poreikių grupes – tai:
- Savigarbos ir savo teigiamo įvaizdžio suformavimui.
- Kitų pagarbai ir pripažinimui.
Na ir galiausiai saviraiškos ar savęs realizavimo poreikiai – tai noras realizuoti savo potencialą, augti ir tobulėti kaip asmenybei.
Sutuoktinių poreikiai
Sakoma, kad Šeima yra nedaloma visuomenės ląstelė. Nedaloma – reiškia, kad šeimos narių poreikiai turi būti patenkinti viduje.
Kiekvienas iš sutuoktinių nori:
- Emocinio palaikymo ir saugumo.
- Seksualinio pasitenkinimo.
- Bendravimo.
- Vaikų gimdymo ir auginimo.
- Vaikų parengimo sėkmingam, savarankiškam gyvenimui.
- Ekonominio saugumo.
- Poilsio ir prasmingo laiko leidimo.
Jei norite suprasti savo ir sutuoktinio elgesį, turite išsiaiškinti abiejų pagrindinius poreikius ir numatyti, kaip juos užtikrinti. Geriausiai tai galite padaryti per Porų psichologo konsultaciją. Paspauskite ant paveikslėlio žemiau ir užsiregistruokite konsultacijai.
Informaciją straipsniui parengė:
Mykolas Truncė
Porų skyrybų psichologas Vilniuje ir internetu,
Konsultantas, Lektorius, Šeimų išsaugojimo ekspertas
Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai, kas įtakoja Jūsų elgesį:
Kas sieja Jus su sutuoktiniu, puslapyje Kas laiko sutuoktinius poroje
Saugumo poreikis, Vertybės, Nuostatos ir Norai, puslapyje Saugumo jausmas
Kaip Nuostatos įtakoja elgesį, straipsnyje Nuostatos ir elgesys
Kaip Vertybės įtakoja elgesį, straipsnyje Vertybės
Užsiprenumeruokite Mykolo Truncės YouTube kanalą ir gaukite mokomąja medžiaga, kurią pritaikę galėsite padidinti Vidinę Ramybę pagerinti savo Santykius