Šis straipsnis skirtas plačiau atskleisti puslapyje Psichologo konsultacija išdėstytai informacijai pagrįsti.

Žmona ir vyras susipyksta visai nekaltose situacijose. Žmona nuoširdžiai sako vyrui  norėdama jam gero ir nesupranta, kodėl tas vyras taip pasiunta. Kodėl mes nesusikalbame? 

Kodėl mes nesusikalbame?

Kodėl mes nesusikalbame
Vyrai ir Moterys yra skirtingi

2013 metais užregistruota  9914 ištuokų arba beveik po 40 porų kasdien. Po šiais skaičiais slepiasi daugelio vyrų ir moterų bei toje šeimoje augusių vaikų asmeninės tragedijos.  Toks didelis ištuokų skaičius rodo, kad  kažkas yra iš esmės negerai.  Išanalizavęs pagrindines skyrybų priežastys pagal Apribojimų teoriją nustačiau, jog Šakninė problema, gimdanti visas likusias problemas yra: Buvome pernelyg skirtingi.  Net 30 proc. išsiskyrusių Vokietijoje nurodė šią skyrybų priežastį.  Na, o Centrinė problema: Negalėjome susikalbėti. Ją nurodė 23 proc. išsiskyrusių.

Tad, kodėl mes nesusikalbame?

Visų pirma išsiaiškinkime ką gi reiškia Buvome pernelyg skirtingi. Juk vyrai ir moterys ir yra skirtingi. Ir ne vien pagal anatomiją. Šie skirtumai reiškiasi net nuo gimimo.

Mergaitės yra imlesnės mokslams, joms labiau sekasi menai. Jų žaidimams užtenka mažučio kampelio, kuriame jos žaidžia su lėlėmis, rūbeliais, baldeliais, papuošalais.

Berniukams labiau sekasi matematika,  jie yra judresni., žaidžia daug didesnėje erdvėje. Jie vaikosi vienas kitą, mėto įvairius daiktus, šaudo, kariauja su kardais. Jei berniukams trūksta erdvės, tai  jie noriai lipa ant stalų, spintų, į medžius.

Užaugę vyrai  geriau orientuojasi erdvėje, o moterys labiau sugeba rinkti (grybus, uogas, bulves…).

Kodėl mes nesusikalbame? Vyrai ir moterys yra linkę net į skirtingų žodžių naudojimą. Moterys prioritetą teikė žodžiams:  švelnumas,  svajoti, kvepalai, gimimas, doras, mandagumas,  tyrumas,  pagarba, elegancija, minkštas, mėnulis, tikėjimas, knyga, Dievas, jausmingas, moteriškas…

Vyrai prioritetą teikė žodžiams: užpulti, audra, bausti, kritikuoti, kareivis, statyti, šautuvas, apvaisinti, vyriškas, greitis, šarvai, įžūlumas, metalinis, nepajudinamas…

Nebuvo nė vieno žodžio, kur vyrų ir moterų pasirinkimas sutaptų!

Kodel mes nesusikalbame II
Vyro ir Moters smegenų aktyvumas kalbant

 

Nuotraukoje matote vyro ir  moters smegenų nuotraukas jiems kalbant. Matome, kad vyrui kalbant dirba tik vienas smegenų pusrutulis, o kalbant moteriai – abu.

Ar dabar aiškiau, kodėl mes nesusikalbame?

Tačiau iš kur gi atsirado šie skirtumai? Sociologai šiuos skirtumus kildina iš skirtingų socialinių vaidmenų, kuriuos vyras ir moteris vaidino pastaruosius 5 milijonus metų (tiek metų priskaičiuojama seniausiam rastam žmogaus protėviui).

Vyrai per visą šį laikotarpį medžiojo ir kovojo. Šiai veiklai jie išsiugdė tokias savybes, kaip Jėga,   Aktyvumas, Tiesmukiškumas, Logiškumas, Nuoseklumas, Uždavinių sprendimas, Rezultato siekimas, Šaltakraujiškumas.

Moterys  per visą šį laikotarpį „laikė tris namo kampus“: prižiūrėjo namus (uolą, kurioje gyveno), gimdė ir augino vaikus, rūpinosi maitinimu. Jos išsiugdė tokias savybes, kaip: Jausmai, Bendravimas, Dalyvavimas, Buvimas kartu, Procesas, Davimas, Aukojimasis ir jai  yra labai svarbu, kad šalia būtų ARTIMAS žmogus, mylintis ir pasiruošęs padėti.

Kaip matome, vyras ir moteris yra iš esmės skirtingi. Problema yra ne tame, kad jie yra skirtingi, bet tame, kad tiek vyrai, tiek moterys, nors ir žino, bet nesuvokia, jog yra labai skirtingi. Nesuvokdami savo skirtingumų, jie elgiasi vienas su kitu, kaip su tokiais pat (pagal lytį).  Kadangi Vyrai ir Moterys yra skirtingi, ir kadangi Vyrai ir Moterys mano, jog yra tokie pat,  bendraudami jie vienas kito nesupranta, konfliktuoja,  žeidžia vieni kitus patys to nenorėdami.

Jau aišku, kodėl mes nesusikalbame – nesuvokiame, kad iš esmės esame skirtingi ir nemokame bendrauti su kita lytimi. O nemokėjimas bendrauti su priešinga lytimi: įžeidimai ir vienas kito nesupratimas veda prie prastėjančių santykių poroje ir Centrinės problemos: Negalėjome susikalbėti bei Galutinės nepageidaujamos pasekmės – Skyrybos.

Šeimos santykių ir skyrybų psichologas pateikia 10  patarimų: Patarimai vyrams ir Patarimai moterims, kaip reikia bendrauti su priešinga lytimi.

Taip pat kviečiu susipažinti su priešinga lytimi  bei suformuoti teisingus bendravimo su priešinga lytimi įgūdžius seminare „Vyrų ir moterų tarpusavio klasikinių bendravimo įgūdžių lavinimas“

Informaciją straipsniui Kodėl mes nesusikalbame? parengė

Šeimos santykių ir skyrybų psichologas  Vilniuje ir internetu Mykolas Truncė

 

Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai, kas įtakoja Jūsų elgesį:

Kas sieja Jus su sutuoktiniu,  puslapyje Kas laiko sutuoktinius poroje

Saugumo poreikis, Vertybės, Nuostatos ir Norai,  puslapyje Saugumo jausmas

Kaip Nuostatos įtakoja elgesį,  straipsnyje Nuostatos ir elgesys

Patarimai poroms, puslapyje Psichologo patarimai poroms

Kodėl mes nesusikalbame?

Post navigation