Šiame puslapyje detalizuojama informaciją, pateikta puslapyje Psichologo patarimai, kaip išgyventi skyrybas.

Kiekvienam išgyvenančiam skyrybų skausmą patarimai yra skirtingi, nes kiekvienas žmogus, kiekviena situacija yra unikali ir nepakartojama. Specialiai Jūsų konkrečiai situacijai psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas parengiami Porų skyrybų psichologo konsultacijos Kaip išgyventi skyrybas metu. Čia pateikiu apibendrintus patarimus. Jie nukreipti į pagrindinių saugumo sričių: Sveikatos; Santykių ,Finansų sustiprinimą.

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas ir atgauti vidinę ramybę

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas

Skyrybos yra vienas sunkiausių mūsų gyvenimo įvykių. Jos paliečia visus: abu sutuoktinius, vaikus, tėvus, brolius seseris ir kitus artimuosius.  Skyrybos yra labai didelės permainos keičiant gyvenimo vieta, įpročius, patiriant finansinius sunkumus, pergyvenant nereikalingumo, atstūmimo, pažeminimo jausmus. Šiame straipsnyje aptarsime sekančius psichologo patarimus išgyvenant skyrybų skausmą:

  1. Požiūrio keitimas
  2. Fizinės sveikatos sustiprinimas
  3. Suvaldykite savo mintis
  4. Santykių su artimaisiais sustiprinimas
  5. Finansinio saugumo po skyrybų užtikrinimas
  6. Baigiamosios nuostatos.

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas. Požiūris:

  1. Priimkite skyrybas, kurios prasidėjo prieš keletą metų ir dabar yra užbaigiamajame etape,  kaip įvykusį faktą.
  2. Nutraukite visus septynis saitus, siejančius Jus su buvusiu sutuoktiniu (šešis, jei turite bendrų vaikų).
  3. Atleiskite buvusiam sutuoktiniui (ir kitiems, jei tokių yra).  Kaip sakė Mahatma Gandis „Silpnieji nemoka atleisti. Gebėjimas atleisti yra stipriųjų savybė“.
  4. Uždarykite duris į Praeitį, kad galėtumėte atidaryti duris į Ateitį.  Vienas besiskiriantis vyras yra man pasakęs tokius išmintingus žodžius „Jei esi atsisukęs veidu į Praeitį, reiškia, esi atsukęs užpakalį Ateičiai“.  Gyvendamas mintimis Praeityje, savo kūnu jauti įžeidimus, skausmą, pažeminimą, pyktį, neapykantą, susimaišančia su troškimu būti kartu su buvusiu/buvusia. Visos šios mintys sukelia sumaištį, emocijų audrą, kelią vidinę įtampą ir Jūs jaučiatės, kaip baisiausiame košmare. Šis patiriamas nuolatinis stresas atsispindi Jūsų kūne.  Patarimas: Atsisukite veidu į Ateitį ir galvokite, kaip tvarkyti savo gyvenimą toliau.
  5. Visą dėmesį nukreipkite į save. Jūsų dabartinis gyvenimo uždavinys yra išugdyti  visišką savarankiškumą  ir autonomiškumą. Atminkite, jog tik lygiaverčių ir savarankiškų žmonių partnerystė gali būti darni ir ilgalaikė.
  6. Išsikelkite sau gyvenimo tikslus ir numatykite, kaip juos pasieksite.
  7. Išmokite spręsti problemas, nes problemos, tai naujos galimybės.

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas: Fizinė Sveikata

Skyrybų metu dėl atstūmimo išgyvename labai stiprius jausmus. Šis laikotarpis pasižymi neužtikrintumu, nesaugumu. Dėl to aktyvuojasi Nereikalingumo, Gėdos, Kaltės, Menkavertiškumo jausmai, Baimė, Pyktis. Mes nepasitikime savimi, kad galėsime įveikti šį gyvenimo smūgį.

Sužinoti daugiau ir pasitikrinti, kokį streso lygį patiriu šiuo laikotarpiu straipsnyje  Kaip išgyventi skyrybų skausmą?.  Jei Jūsų patiriamo streso lygis viršija normą, imkitės skubių priemonių savo sveikatai išsaugoti. Jos labai prireiks skyrybų etape ir pradedant gyvenimą po skyrybų.

Čia pravers visos priemonės, padedančios sumažinti patiriamą stresą, smarkiai paveikusį Jūsų kūną:

  • Fizinis aktyvumas. Skyrybos sukelia didžiulį stresą ir mes mobilzuojamės norėdami išvengti pavojaus. Tai pasireiškia didžiuliu energijos išlaisvinimu, tad svarbiauias dalykas – turėti pakankamą fizinį krūvį išlaisvintai energijai sunaudoti. Tai:
    • Kasdien nueiti po 12 tūkst. žingsnių
    • Kasdien turėti po 1 val. aktyvaus fizinio krūvio iki lengvo prakaito, sušilimo. Geriausia forma – Bėgimas (greitas ėjimas, elipsinis treniruoklis, plaukimas, kardio bėgimas…), šokis garsiai grojant muzikai
    • Terminės procedūros: pirtis, apsipylimas šaltu  vandeniu, kontrastinis dušas, įlipimas į upę, eketę…
  • Progresinis raumenų atpalaidavimas– kasdien po 10-15 trukmės.
  • 1-nos minutės nekvėpavimo pratimas. Tai labai efektingas pratimas nerimui,  baimei, o kartais net panikos priepuoliams įveikti. Jo esmė: nekontroliuojamas baimės šaltinis yra pakeičiamas kontroliuojamu. Tokiu būdu mūsų pasąmonė „meta“ nekontroliuojamą baimės šaltinį, kuris terorizuoja mus ir imasi daug svarbesnio – mūsų gyvybės išsaugojimo. Šis mechanizmas „nuplauna“ visas buvusias emocijas ir perkelia visą pasąmonės dėmesį į žūtbūtinį – gyvybės – mirties klausimo sprendimą. Tačiau, kadangi šį klausimą (nekvėpavimą) mes patys ir valdome (nes galime bet kada pradėti kvėpuoti), tai rezultatas gaunasi puikus. Po pirmo oro įkvėpimo net šypsena atsiranda veide, ateina palengvėjimas.  Pažiūrėkite video ir kartu su manimi padarykite šį labai vertingą Jums pratimą.
  • 5 minutės juoko.  Bet,  kokie čia gali būti juokai, kai „visas gyvenimas griūva ir bedugnė atsiveria po kojomis“. Tačiau šis  pojūtis yra neteisingas. Pavojus yra mūsų baimės sukurtas -įsivaizduojamas, o ne realus. Niekas negriūva ir jokios bedugnės neatsiveria po kojomis. Tiesiog mūsų kūnas taip jaučiasi. Šį pojūtį  galime pakeisti kitu  pasijuokę penkias minutes.  Juokas „nuplauna“ streso hormoną kortizolį ir pagamina laimės hormonų dopaminą, seratoniną. Taigi, patys nemokamai ir veiksmingai galime pakeisti savo būseną iš kenčiančio nuo streso į atsipalaidavusio nuo laimės. Problema tik ta, kad šioje situacijoje norisi kažką daryti, o ne juoktis.  Čia turite save priversti daryti tai, ką reikia: pakeisti savo kūną būseną iš nesaugios į saugią. Į tokią, kur emocijos galės nurimti, o kūnas pailsėti. Tam pasinaudosime juoko jogos pratimu: pradžioje pradėsime juoktis dirbtinai. Vėliau dirbtinį juoką pakeis natūralus, nes mūsų smegenys pradės gaminti dopamino, serotonino hormonus, kurie ir atneš į mūsų kūną atsipalaidavimo, laimės jausmą.   Pažiūrėkite video 5 minutės juoko  ir kartu su manimi pasijuokite 5 minutes.  Veikia nepriekaištingai, tad po 5 minučių sumažinsite stresą ir atpalaiduosite kūną. Skaityti daugiau apie juoko naudą.
  • Kas rytą darykite Antistresimę mankštą „Pasveikinkime naują dieną”. Ją galite gauti užprašę pas porų psichologą.

 

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas: Valdykite savo mintis

  • Kaip padarysite 1-nos minutės nekvėpavimo pratimą, pasijuoksite 5-ias minutes, perkelkite savo dėmesį į ateitį. Spręskite naujai atsiradusias, konkrečias buitines problemas. Neužmirškite reguliarios fizinės iškrovos, greito ėjimo ar bėgimo, sporto klubo, baseino, pirties, masažo, mankštos, komedijų peržiūros ir pan.
Psichologo patarimai 3

Galvojimas apie Praeitį sukelia skausmą

  • Pastoviai stebėkite, apie ką galvojate. Jei tik mintys sugrįžta į praeitį ar persikelia į buvusio sutuoktinio gyvenimą, iš karto persikelkite mintimis į kitą svarbų objektą (pvz. pagalvokite apie vaiką ir kaip dar geriau galite jam padėti pergyventi skyrybas, apie naujas pajamas…). Atminkite, kad minčių negalima nukreipti nuo nemalonaus objekto. Jas galima tik perkelti, sutelkiant dėmesį į ką nors kitą.
  • Rašiklis ar kitas daiktas Jūsų rankose. Bet kokio daikto laikymas rankose, didina mūsų saugumą ir mes mažiau nerimaujame.  Rašiklio, raktų, mobilaus telefono laikymas ir/ar visokių judesių su šiais daiktais atlikimas, mus ramina, nes nerimo sukelta psichinė energija yra sunaudojama daiktų judinimui.  Be to, plaštakose esantis didelis kiekis neuronų perduoda kontroliuojamos veiklos impulsus į  smegenis, o tai taip pat turi raminantį poveikį.
  • Kuo mažiau pokyčių. Skyrybos ir taip yra labai dideli pokyčiai, tad, jei galite nedaryti, nedarykite kitų kitų pokyčių gyvenime šiuo laikotarpiu. Pvz. nemeskite rūkyti, neatsisakykite kitų kasdienių įpročių. Rutina ir nuspėjamumas suteikia mums saugumo.

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas: Santykiai su aplinkiniais

Skyrybų metu nutrūksta santykiai su artimu žmogumi. Kad jaustumėmės saugesni, turime kompensuoti prarastus santykius, todėl vienas svarbiausių uždavinių skiriantis yra atnaujinti senus ir užmegzti naujus santykius. Taigi:

  • Apsilankykite bažnyčioje, pasimelskite. Dievas yra tas, kuris nieko ir niekada neišduoda. Jis padeda.  Jei Jums duoda  Gyvenimo pamoką, tai reiškia, kad nori, jog Jūs ją išmoktumėte ir patobulėtumėte.
  • Pasirūpinkite vaikais. Skyrybos jiems yra psichologinė trauma. Paaiškinkite jiems, kad skyrybos vyksta ne dėl jų kaltės, o dėl jūsų. Duokite jiems suprasti, kad jie yra saugūs, kad jie nėra kalti dėl skyrybų. Padidinkite jų užimtumą. Kuo mažiau pokyčių jų gyvenime, tuo jie saugiau jausis.
  • Susitarkite su buvusiu dėl to, kaip jis padės auginti vaiką, užtikrinti vaiko saugumą ir prisidės prie jo  parengimo sėkmingam savarankiškam gyvenimui.  Jei Jums tai sunku padaryti, kreipkitės į kitus nešališkus, kvalifikuotus asmenis arba mane. Aš Jums padėsiu.
  • Pasidalinkite savo rūpesčiais su artimaisiais (tėvais, broliais, seserimis) ir artimais draugais. Paprašykite jų pagalbos sprendžiant buitines problemas. Ir Jūs gausite jų palaikymą.
  • Pabendraukite mažiausiai su trimis skirtingais artimais žmonėmis per savaitę (nebūtinai taip atvirai ir apie savo skausmą). Svarbu, kad bendrautumėte.
  • Įsitraukite į klubinę veiklą (pagal pomėgius, priklausymą klubams), kad kuo mažiau laiko būtumėte viena(s).
  • Užsiimkite  mėgstama veikla. Tai suteiks Jums daug gerų įspūdžių ir pakels nuotaiką.
  • Daugiau dirbkite. Darbas gydo! Pradėkite naują projektą darbe (pvz. kaip uždirbti daugiau pajamų).
  • Pradėkite bendrauti su naujais žmonėmis. Kai aš pats skyriausi, vienoje knygoje perskaičiau „Nebijok prarasti žmogaus. Už pirmo kampo tavęs laukia geresnis…“

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas: Finansinio saugumo užsitikrinimas

Skyrybos suduoda rimtą smūgį finansiniam abiejų sutuoktinių stabilumui. Finansinis aspektas dažnai būna ir didžiulių nesutarimų bei` konfliktų šaltinis skiriantis. Taigi,  psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas. Finansai:

  1. Įvertinkite savo galimybes išgyventi su sumažėjusiomis pajamomis.  Jei pajamų nepakaks, spręskite klausimus:
    1. kaip sumažinti sąnaudas ir/ar
    2. kaip padidinti pajamas.
  2. Pradėkite taupyti. Visada turite turėti 6-9 mėnesių trukmės pragyvenimo santaupų.  Šis patarimas galioja visam mūsų gyvenimo laikotarpiui.
  3. Parenkite sąrašą žmonių, kas galėtų padėti Jums finansiškai (jei to reikėtų).
  4. Jei teks keisti darbą, pasirinkite mėgstamą darbą. Tai teiks ir malonumą ir galimybę daugiau uždirbti bei kilti karjeros laiptais.

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas: Baigiamosios nuostatos

  • Skyrybos – Gyvenimo Pamoka. Jei ją „išmoksite“, tapsite stipresnis/stipresnė, labiau pasitikinti(s) savimi, laimingesnis, o  nauja partnerystė bus darni, tvirta, pastiprinanti ir ilgaamžiška.
  • Atminkite, Kelią nueina einantis.

Kiekvienos skyrybos yra unikalios.  Kiekvienu atveju žmonės turi skirtingą pasirengimą gyvenimo pokyčiams, saugumo, nerimo, aiškumo jausmą.  Jei norite gauti Jūsų situaciją atitinkančius ir specialiai Jums parengtus psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas, registruokitės konsultacijai Vilniuje ar internetu paspausdami žemiau esančio Registracija konsultacijai paveiksliuko. Susipažinkite su tuo „Kaip tapti Savo Gyvenimo Valdove ar Valdovu” 6 min. vaizdo įraše ir ženkite pirmą žingsį – REGISTRUOKITĖS KONSULTACIJAI.

Registracija konsultacijai Vilniuje ir internetu

Atverk duris į šviesesnį gyvenimą

Psichologo patarimai kaip išgyventi skyrybas parengė

Mykolas Truncė,

Porų skyrybų psichologas, konsultantas, lektorius

Šeimų išsaugojimo ekspertas

Užsiprenumeruokite Mykolo Truncės Youtube kanalą ir pirmieji susipažinkite su mokomąja medžiaga apie save ir santykius

Nuoroda į Naujienlaiškio Stipri Šeima Registracijos puslapį.