Kiek sugedę mano santykiai
5 min. skaitinys norintiems suprasti Kiek sugedę mano santykiai bei išvengti santykių krizės ir išsaugoti darnius santykius
Turinys:
- Trumpa skyrybų statistika ir išvados.
- Kas yra Santykių krizė.
- Santykių įrimo stadijos.
- Kiek sugedę mano santykiai.
Trumpa skyrybų statistika ir išvados
Statistikai apskaičiavo, kad apie 10 tūkst. porų kasmet išsiskiria. Tai sudaro 42 proc. susituokusių. Dar apie 20 proc. porų gyvens kartu tik dėl vaikų. Skyrybos įvyksta vidutiniškai po 12 bendro gyvenimo metų. Skyrybos sukelia stiprias traumas vaikams ir patiems sutuoktiniams.
Bet prieš skyrybas sutuoktiniai visada patenka į Santykių krizę.
Kas yra Santykių krizė
Santykių krizė yra vieno ar abiejų sutuoktinių nenoras būti kartu. Sutuoktiniai išgyvena Nusivylimą, Nepagarbą, Pažeminimus, Priekaištus, Kaltinimus, Konfliktus, Nesaugumą, Atitolimą, Nekalbadienius, Neseksadienius, vieno ar abiejų Finansinis nepriteklių….
Dėl šių išgyvenimų vienas ar abu nebenori būti kartu. Vyrai, kad nebūti namie, dažniausiai surandą darbą, susijusį su dažnomis ir ilgomis komandiruotėmis. Na, o geriausia – išvyksta dirbti į kitą šalį. Tokio sprendimo motyvas – uždirbti daugiau pinigų šeimai. Nesąmoningas tokių sprendimų motyvas – nekonfliktuoti ir nebūti skaudinamam.
Žmonos dažniausiai „nusisuka“ nuo vyro į vaikus ir „pasineria“ į jų gyvenimą. Kraštutiniais atvejais – išeina iš namų.
Negalėdami jaustis išgirsti, suprasti, priimti ir palaikyti sutuoktiniai ieško išeičių. Žiūrėk, vienas iš sutuoktinių suranda tokį palaikymą meilužėse ar meilužiuose. Taip susidaro santykių „Bermudų trikampis“, kuriame kas nors prapuola: šeima, meilužė ar meilužis.
Peržiūrėkite smagų 6 min vaizdo įrašą ir supraskite priežastis, pastūmėjančias Žmoną į Bermudų trikampį: Paslaptys apie vyrų ir žmonų skirtumus
Viso šio proceso metu: nuo Puikių santykių pradžioje, iki Skyrybų sutuoktiniai praeina keturias santykių įrimo stadijas.
Santykių įrimo stadijos
Kaip visi puikiai žinome, santykiai prasideda nuo Puikių santykių stadijos. Vėliau pereina į Gerų santykių stadiją, o dar vėliau – į Prastų santykių stadiją. Jei santykiai prastėja toliau, atsiranda Skyrybų stadija. Galiausiai, jei santykių kokybė nepagerėja, sutuoktiniai skiriasi.
Perskaitę žemiau esančia santykių stadijų apibudinimo lentelę, galite nusistatyti, kurioje santykių irimo stadijoje yra dabartiniai judviejų santykiai.
Kiek sugedę mano santykiai
Remdamiesi žemiau pateikiamais santuokos stadijų požymiais ir savo nuojauta priskirkite, kurioje santykių stadijoje gyvenate pastaruoju metu: Puikioje, Geroje, Prastoje ar Skyrybų stadijoje.
Santykių stadija |
Trumpas apibūdinimas |
Puikūs santykiai |
Jūs puikiai sutariate, nejaučiate jokio nepasitenkinimo, esate saugūs, artimi, o bendravimas yra šiltas. Visiškai pasitikite vienas kitu ir palaikote. |
Geri santykiai |
Jūs sutariate, tačiau laikas nuo laiko pasitaiko konfliktai, kuriuos sprendžiate nusileisdami ar kompromiso būdu. Labai retai pajaučiate nepasitenkinimą savimi ar antra puse. Jūs pastebite skirtumus tarp to, kaip anksčiau elgėsi sutuoktinis ir to, kaip elgiasi dabar. Jūsų buvę lūkesčiai neišsipildo. Tai užkliūva. Jūs Nusiviliate ir pajaučiate Nepasitenkinimą, kuris sukuria vidinę įtampą. Ši vidinė įtampa gali likti viduje arba išeiti į išorę per priekaištus, kaltinimus, menkinimą… Atsiranda – Diferenciacija. Sutuoktiniai pradeda akcentuoti pastebėtus skirtumus, nesutikti su antros pusės nuomone. Prasideda kivirčai. Suvokus, kad tai nėra gerai, bandoma pagerinti santykius. Sutuoktinis bando prisitaikyti pats ir/ar raginant partnerį ką nors keisti. Šiame etape tarsi kryžkelėje mes pasukame vienu ar kitu keliu. Vienas kelias, kai sutuoktiniams keičiantis ir prisiderinant vienam prie kito, teigiamas emocinis ryšys sustiprinamas ir santuoka išsaugoma. Kitas kelias, kai vienas ar abu sutuoktiniai nenusileidžia, neprisiderina vienas prie kito.
Jei sutuoktiniai neišmoksta spręsti kylančių prieštaravimų ar konfliktu, priimti abiem priimtinų sprendimų, bendrumo jausmas ir teigiamas emocinis ryšys mažėja, o santykiai prastėja.. |
Prasti santykiai |
Jūs dažnai nesutariate, yra susiformavę chroniški (pasikartojantys) konfliktai, kurių sprendimai (ar tai, kas vyksta konflikto metu) Jūsų netenkina, Jums tenka arba nusileisti arba kovoti. Gana dažnai pajaučiate nepasitenkinimą savimi ar antra puse. Santykiuose yra daug neaiškumo, nepasitikėjimo, o tarpusavio supratimas išnyko. Nesusikalbate, pasitaiko „nekalbadienių“, „neseksadienių“, dalis laisvo laiko leidžiama atskirai. Pagarba vienas kitam smarkiai sumažėjusi arba beveik pranykusi. Prasideda Atsiribojimas ir Sąstingis.Atsiribojimas. Atsiribojama nuo pokalbių rizikingomis temomis. Vengiama kalbėtis apie santykius ir temas, kurių aptarimas gali privesti iki konflikto. Teigiamas emocinis ryšys toliau mažėja.
Sąstingis. Sutuoktiniai pradeda jausti įtampą bei nepatogumą būnant kartu. Bendravimas tampa paviršutiniškas ir nemalonus. Emocinė trauka išnyksta. Jos vietoje gimsta Emocinis atstūmimas. |
Skyrybų stadija |
Jūsų santykiuose įsivyrauja nesiskaitymas vienas su kitu, priekaištai, kaltinimai, menkinimai, panieka, negirdėjimas, vienas kito nesupratimas. Judu sunkiai susikalbate arba visai nesusikalbate. Retas, paviršutiniškas bendravimas, atšalimas, barniai, ginčai, įskaudinimai, konfliktai, nepasitikėjimas, užsidarymas, dažni ir vis ilgėjantys „nekalbadieniai“, „neseksadieniai“. Didelė dalis laisvo laiko leidžiama atskirai. Pagarbą vienas kitam keičia – Panieka. Atsiranda – Vengimas.Sutuoktiniai pradeda vengti vienas kito, stengiasi mažiau turėti bendrų reikalų. Jie jau yra tiek įskaudinę vienas kitą, kad bendravimas nepatyrus skausmo nėra įmanomas. Neigiamas emocinis ryšys (Emocinis atstūmimas) sustiprėja iki tiek, kad nesinori net žiūrėti į sutuoktinį, ką jau kalbėti apie buvimą kartu ar mylėjimąsi… Galime girdėti „skiriuosi su tavimi“ ar pan. žodžius. |
Jei jau įvertinote, kurioje santykių irimo stadijoje gyvenate pastaruoju metu, galite įsivertinti, ar jūsų santykiai genda greičiau už vidurkį, ar lėčiau. Tam pažymėkite tašku savo įvertintą santykių stadiją ties tais metais, kiek gyvenate kartu.
1 grafikas. Vidutinis šalies ir faktiškas Jūsų santykių irimo greitis
Jei Jūsų atidėtas taškas yra aukščiau kreivės, tai Jūsų santykiai genda greičiau už Lietuvoje besiskiriančių porų vidurkį. Tokiu atveju reikėtų sunerimti ir imtis veiksmų, kad atkurtumėte Gerus tarpusavio santykius. Kreipkitės į Porų psichologą, kad jis padėtų judviem atkurti Saugią Erdvę poroje.
Na, o jei – žemiau, tai reiškia, jog judviejų santykiai genda lėčiau už vidurkį. Tada pasitikrinkite, ar nėra taip, kad Jūs esate per daug nuolanki/nuolankus ir todėl Jūsų santykiai negenda, nors jaučiatės blogai. Jei Jūs kenčiate dėl per didelio savo nuolankumo, kreipkitės į Porų psichologą, kad jis padėtų Jums sustiprėti.
Jei norite detaliau susipažinti, kaip genda santykiai, perskaitykite straipsnį „Kaip išvengti nekalbadienių ir skyrybų“.
Jei norite suprasti, kodėl Emocinis ryšys toks svarbus santykių kokybei, perskaitykite straipsnį „Kaip žeidžiame Emocinį Saugumą“
Jei norite sužinoti, KAIP atkurti Saugią Erdvę Poroje ir išsaugoti Šeimą, perskaitykite straipsnį „Kaip išsaugoti santykius“.
Informaciją puslapiui Kiek sugedę mano santykiai parengė
Mykolas Truncė,
Porų psichologas, konsultantas, lektorius
Šeimų išsaugojimo ekspertas
+370 659 54009, porupsichologas@gmail.com
Tapkite FB: Stipri šeima draugu ir sekite naujienas
Užsiprenumeruokite Mykolo Truncės YouTube kanalą ir pirmieji susipažinkite su mokomąja medžiaga apie savęs pagerinimą ir santykius
Užsiregistruokite mėnesiniam Stipri Šeima Naujienlaiškio gavimui ir stiprinkite savo šeimą.