Informacija šiame puslapyje yra skirta padėti Jums geriau susipažinti su skyrybų procesu, aprašytu puslapyje Skyrybos.

Apie 5,5 tūkst. vaikų kasmet po skyrybų lieka gyventi be vieno iš tėvų. Skyrybos palieka randus buvusių sutuoktinių gyvenime ir ypač skaudžiai paveikia vaikus. Jie yra per silpni pasipriešinti tėvų valiai. Jie yra per silpni ir nepasirengę savarankiškam gyvenimui.  Jiems belieka stebėtojo vaidmuo. Sužinok, kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas?

Kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas?

Susidarius skyrybų situacijai, vaikai neretai lieka nematomi, pasitraukia į antrą planą. Galbūt jie nedrįsta prasitarti, bet jų kančia dar didesnė, nei suaugusiųjų. Mažieji patiria baimę, nerimą, stiprius praradimo ir paliktumo jausmus, kaltę, vienišumą, gali prarasti pasaulio stabilumo jausmą. Augančios asmenybės gali ieškoti neadekvačių išeičių, patirti elgesio sutrikimus.

kaip padėti vaikui išgyventi skyrybasVaiko saugumo jausmas netekus vieno iš tėvų, smarkiai sumažėja, dėl to jis išsigąsta, užsisklendžia savyje, padidėja jo baimė. Dėl to vaikas gali pasitraukti iš pasaulietinio gyvenimo užsisklęsti savyje, pasinerti į savo vidinį pasaulį.  Gali apleisti savo pareigas, konfliktuoti su jį auginančia motina (ar tėvu) blaškytis tarp abiejų tėvų. Gali pradėti jais manipuliuoti, taip stengdamasis bent kiek pasijausti valdantys situaciją ir išreikšti savo pyktį kerštaudami tėvams.

Beveik visi vaikai prisiima sau ir jaučia kaltę dėl tėvų skyrybų. Nors kaltė už tėvų skyrybas ir yra nepelnytą, tačiau jie prisiima sau šią atsakomybę. Dėl to sumažėja vaiko savivertė. Vaikas gali pradėti vengti draugų, nes dėl tėvų skyrybų jaučiasi nepilnavertis. Mažesnis draugų ratas  dar labiau juos paveikia ir vaikai dar labiau užsisklendžia savyje, „pabėga“ nuo tėvų ir patiriamų sunkumų. Jie daug laiko praleidžia prie televizoriaus, interneto ir kompiuterinių žaidimų..  Dėl mažesnio bendravimo, sumažėjusios socializacijos jie sunkiau išreiškia emocijas.  Kai kuriems vaikams tėvų skyrybos ir bejegiškumo jausmo sukelia ilgą liūdesio, melancholijos, pasimetimo ir iniciatyvos praradimo procesą. Suprastėjęs bendravimas stumia vaiką užsidaryti savyje. Susidaro užburtas ratas, kuris neleidžia vaikui suformuoti partnerystei reikalingų įgūdžių.  Jei taip pakrypo reikalai, vaikas gali užaugti nepasirengęs savo partnerystei, savo šeimai. Tai gali tęstis iš kartos į kartą.

Psichologo patarimai: Kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas.

Po skyrybų vaikams prasideda naujas gyvenimas, o vaikai dažniausiai nėra pasirengę jį priimti. Klausimas kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas?

Tėvai (geriau abu) turi atvirai su vaikais pakalbėti ir paaiškinti jiems susidariusią situaciją, kad vaikai turėtų aiškumą apie tai, kas vyksta ir apie tai, kas bus su jais. Jie turi žinoti, su kuo toliau augs, kaip galės matytis su tėvu (mama). Per šį pokalbį tėvai turi užtikrinti vaikams, kad nežiūrint į tai, kad tėvai skiriasi, jų meilė ir pagalba vaikams nesumažės. Užtikrinti vaikams, kad abiem tėvais jie gali pasikliauti. Nederėtų viso skyrybų proceso metu ir po to, kaltinti antrą pusę dėl skyrybų. Visą kaltę pasąmoningai vaikai prisiims sau ir nuo to nukentės ne tik patys vaikai, bet ir abu tėvai.

Leiskime vaikui liūdėti, išsisakyti, jausti, praleiskime daugiau laiko drauge. Stenkitės neperkelti sunkių išgyvenimų vaikams, supraskime juos, priimkime visus jų jausmus, abejones, verksmą, baimę, būkime atviri, nuoširdūs, pasiaukojantys ir įkvepiantys. Tebūna namai vaikams saugiu prieglobsčiu, leidimu būti tokiais, kokie jie yra, rūpestingumo ir užuovėjos vieta.

Po skyrybų mama (tėvas) turi imtis priemonių, kad vaikas būtų kuo daugiau įtrauktas į šeimos (likusios po skyrybų) gyvenimą. Tai galėtų būti: pyrago kepimas su šeima, apsilankymai bažnyčioje, bendravimas su draugais, giminėmis, poezijos skaitymas, kinas, baseinas, kelionės, šventės, poilsis kartu, spektakliai, tapyba, naujų įgūdžių ugdymas, gėlių auginimas, naminis gyvūnas, ir visa kita veikla, kurią mėgsta pats vaikas. Galite paskatinti vaiką rašyti dienoraštį. Taip jis galės išreikšti savo jausmus.

Netekus vieno iš tėvų, vaikui labai svarbu surasti kitus atramos šaltinius. Tai gali būti senelis (senelė), dėdė (teta). Būtų gerai, kad vaikai galėtų su jais praleisti daugiau laiko taip mokydamiesi iš jų bendrauti su priešinga lytimi. Vaikus bendrauti su giminaičiais galite paskatinti tik tuo atveju, jei jie turi abipusę simpatiją.

Derėtų skatinti ir palaikyti vaiko bendravimą su jo draugais, bendraamžiais. Tačiau čia reikėtų būti labai dėmesingiems, kad draugai nepadarytų blogos įtakos.  Draugai įgauna didesnę įtaka, nes tėvų autoritetas vaiko akyse sumažėja (dėl skyrybų).

Išsiskyrusiems vaikams yra labai naudingas įvairių būrelių lankymas ir sportavimas. Fizinės iškrovos labai reikalingos vaiko emocijoms išreikšti. Be to, sportiniai užsiėmimai ugdo reikalingas žmogui savybes: atkaklumą, ryžtą, drąsą, pareigingumą, ištvermę. Kartu vaikas būna su bendraamžiais, lavina bendravimo įgūdžius.

Jei pastebite, jog jūsų pastangos menkai veiksmingos ir vaiko elgesys nesinormalizuoja, derėtų kreiptis pagalbos į vaikų psichologą.  Specialistas padės jūsų vaikui ir jums geriau suvokti, koks sprendimas yra geriausias.

Registracija konsultacijai

Informaciją puslapiui Kaip padėti vaikui išgyventi skyrybas parengė

Mykolas Truncė,

Skyrybų psichologas

 Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai, kaip padėti vaikui:

Kaip vaikai suriša sutuoktinius, puslapyje Kas laiko sutuoktinius poroje?

Kodėl skiriamės, puslapyje Skyrybų priežastys

Kaip galite įveikti skyrybų skausmą, puslapyje Konsultacija Kaip išgyventi skyrybas?

Kaip tvarkyti gyvenimą po skyrybų, puslapyje Konsultacija Kaip gyventi po skyrybų?