6 min. skaitinys sutuoktiniams, siekiantiems išsaugoti santuoką Straipsnyje pateikiama informacija  apie sutuoktinių pozicijas poroje padės Jums geriau suprast, kokias pozicijas poroje reikia suformuoti, kad neatitoltumete ir neišsiskirtumėte.

„…vyras nutarė skirtis …. …kaip susivaldyti… kaip nugalėti skausmą,… raminamieji nepadeda, trūksta oro, svaigsta galva… beprotiškai bijau, labai skauda….. padėkite tai išgyventi…

Kasmet Lietuvoje išsiskiria apie 10 tūkstančių porų, tad tema Skyrybos. Kaip išgyventi? aktuali daugeliui besiskiriančių.

Skyrybos. Kaip išgyventi?

Pradžioje trumpai apžvelgsime galimas sutuoktinių pozicijas šeimoje, kokios būna skyrybos, kuris skyrybų variantas yra skausmingiausias, kokia yra tokio skausmo skiriantis atsiradimo priežastis. Kai jau bus aišku, kodėl tai vyksta, suprasime ir kaip išgyventi skyrybas.

Skyrybos dėl galimų sutuoktinių pozicijų poroje.

Visi žmonės yra skirtingi. Vieni yra labiau savarankiški, kiti mažiau. Vieni yra labiau atsakingi, kiti  mažiau. Vieni yra drąsesni, kiti ne tokie drąsūs. Vieni prisiima atsakomybę už save ir kitus, kiti vengia atsakomybės. Kai  į porą sueina du žmonės, suprantama, kad vienas jų yra drąsesnis ir gali prisiimti atsakomybę už abiejų gyvenimo kūrimą. Toks žengia priekyje, o antrasis prisitaiko, prisiderina ir eina iš paskos. Tokias sutuoktinių pozicijas vienas kito atžvilgiu galime pavaizduoti schematiškai.

Kaip isgyventi skyrybas

Sutuoktinių pozicijos šeimoje

Laikui einant, pozicijos gali keistis ir tas,  kuris ėjo priekyje, gali užleisti savo poziciją buvusiam sekėjui, kuris per tą laiką patobulėjo, sustiprėjo ir jau gali prisiimti didesnę dalį ar net visą atsakomybę už šeimos gyvenimą. Vieno partnerio stiprumas kito atžvilgiu gali būti ryškus arba ne toks ryškus. Kitas sutuoktinių pozicijų poroje variantas yra, kai vienas iš sutuoktinių pradeda gyventi kito sutuoktinio gyvenimą: visą laiką galvoja apie jį (ją), „serga“ už jį (ją), rūpinasi juo (ja), kenčia už jį (ją).  Taip paaukojamas savas gyvenimas vardan  kito. Jį pakeičia sutuoktinio gyvenimas

Kaip isgyventi skyrybu skausma

Skyrybos ne už kalnų

Antrame piešinyje pavaizduotas „Aš“ beveik neturi savo gyvenimo. Jo gyvenimas – tai sutuoktinio gyvenimas. Kito sutuoktinio – „Tu“ gyvenimas taip pat ne pyragai, nes kiekvienam žmogui norisi turėti savo privatumą, nepriklausomumą, o jei sutuoktinis „Aš“ neleidžia to, tai sutuoktinis „Tu“ gali pradėti vengti sutuoktinio „Aš“, stengtis atitolti, atsiriboti, kad galėtų pajausti laisvę. Suprantama, viską lemia tarpusavio santykių artumas ir intensyvumas. Čia noriu paminėti dar vieną atvejį, kai žmona pasiaukoja ir prisiima visą šeimos, vaikų auklėjimo ir namų naštą sau. Vyrui tai patogu, nes jis yra maitinamas, rengiamas, sudaroma galimybė jam pailsėti.  Tačiau ilgainiui žmona pradeda jaustis neįvertinta, pergyventi dėl savo „mylimosios“ vaidmens virtimo „tarnaitės” vaidmeniu  ir pradeda priekaištauti vyrui dėl įvairių priežasčių. Tai labai nepatinka vyrui ir jis pradeda „žvalgytis į šonus“, ieškodamas, kas jį gali paguosti, pripažinti jo pasiekimus. Jei tokia moteris pasitaiko ir, jei vyras laiko žmoną už „tarnaitę“, tai didelė tikimybė, kad santykiai šeimoje blogės. Skyrybos neišvengiamos, nes tai skatina vyrą atskirti, tikintis, jog santykiai su antra moterimi bus geresni.

Neskausmingos skyrybos (kai klausimas Kaip išgyventi? nekyla)

Kas vyksta, kai skiriasi 1-mo varianto sutuoktiniai (pirmas paveikslėlis)? Jei abu sutuoktiniai yra daugiau, mažiau savarankiški, jų skyrybos kelia nedidelius rūpesčius. Abu moka spręsti problemas. Kai kurie sutuoktiniai turi mažiau išlavintus gebėjimus, pvz. moteris (arba vyras) gali nemokėti, kaip apskaičiuoti mokesčius už butą ar vesti finansų apskaitą. Tačiau jie nesunkiai įveikia šiuos sunkumus, nes turi suformavę savo gebėjimus mokytis ir spręsti problemas. Skyrybos tarp tokių sutuoktinių yra neskausmingos ir šį gyvenimo etapą jie įveikia nesunkiai. Kas vyksta, kai skiriasi 2-ro varianto sutuoktiniai?

Skausmingos skyrybos (kai kyla klausimas Kaip išgyventi?)

Stipresniam sutuoktiniui skyrybos nesudaro sunkumų, nes jis yra visiškai savarankiškas. Blogiausiai jaučiasi „Aš“ sutuoktinis, kuris visą savo gyvenimą „paaukojo“ kitam.  Skyrybos jį/ją sukrečia ir visu aštrumu iškelia klausimą kaip išgyventi skyrybas. Ypatingai daug skausmo jam sukelia mintys apie tai, kaip gyveno, ką darė „Tu“ sutuoktinis. Jei „Tu“ buvo neištikimas, tai „Aš“ sutuoktinis, įsivaizduodamas, kas ir kaip vyko, patiria dideles kančias.  Paprastai tokiais atvejais „Aš“ sutuoktinio streso lygis 2-3 kartus viršija normą. Skyrybos tarsi aktyvuoja žmogų ir visi emocinio, minčių, elgesio simptomai veikia kūną. „Aš“ patiria didelius fizinius sutrikimus. Atsiranda širdies permušimai/ūžesiai, skausmai ir įtampa krūtinės srityje, nevirškinimas,  oro trūkumas, pykinimas, nevalingas raumenų trūkčiojimas (tikai), nuovargis,  odos sudirginimas arba pabėrimas, sugniaužti kumščiai ir žandikauliai, dažnas galvos skausmas, alpulys, buvusių ligų atsinaujinimas, vidurių užkietėjimas, greitas svorio priaugimas arba praradimas, menstruacinio ciklo pasikeitimas.  (Skaityti daugiau ir pasitikrinti, kokį streso lygį patiriu straipsnyje  Kaip išgyventi skyrybų skausmą?) Iš kur atsiranda  ir kaip vystosi skausmas skiriantis galite pamatyti žemiau esančiame paveiksle.  Neaiškumas, nežinia, tuštuma sukelia skausmą ir didelę baimę, pagimdančią įtampą, stresą, ligas (pažymėta rėmelyje). Mintyse sukasi tik vienas klausimas: kaip išgyventi skyrybas?

Skyrybos kaip isgyventi

Skyrybos. Ligų atsiradimo seka

Jei šiuo metu patiriate daugiau, kaip 4 aukščiau išvardintus simptomus savo kūne, reikalai rimti, todėl kviečiu juos spręsti per asmeninę konsultaciją – kaip išgyventi skyrybas. Ne vien  skyrybos sukelia tokius simptomus kūne. Tokį efektą gali sukelti ir neišspręstas vidinis prieštaravimas, pvz. Skyrybos ar Santuoka? Paspauskite žemiau esantį paveikslėlį, kad užsiregistruoti asmeninei konsultacijai – kaip išgyventi skyrybas.

Registracija konsultacijai Skyrybos

Skausminogs skyrybos. Kokia yra problema?

Pagrindinė problema – baimė dėl ateities, nes skyrybos sujaukia visus planus, o jų vietoje nieko nėra. Kyla klausimai: Kas bus su manimi? Kaip aš gyvensiu?… Tai akivaizdžiai matome straipsnio pradžioje pateiktame klientės užklausime – „…Beprotiškai bijau…“ Visa tai susiveda į skausmingą klausimą kaip išgyventi skyrybas? Baimė atsiranda dėl to, kad sutuoktiniui „Tu“ pasitraukus iš bendro gyvenimo, „Aš“ pasaulyje atsiranda didelė tuštuma (žiūr. paveikslėlį žemiau). Ten kur buvo „Tu“ dabar nieko nebėra. Atsiradusi tuštuma  ir nežinia labai gąsdina, baugina. Kaip žinome, bet kokia, kad ir blogiausia pabaiga nėra tokia baisi, kaip nežinia.

kaip isgyventi skyrybas

Kaip išgyventi skyrybas?

Skyrybos pagimdo nežinią, neaiškumą pagrindinėse mūsų gyvenimo srityse: Sveikata, Finansai, Santykiai. Besiskiriantis „Aš“ jaučia pablogėjusios sveikatos simptomus ir tai jį labai neraminą. Besiskiriantis „Aš“ nežino, kaip jam dabar vienam pavyks „sudurti galą su galu“ finansiškai. Gali būti, kad jis buvo išlaikomas sutuoktinio, neturi darbo įgūdžių, o kartais neturi ir paklausios profesijos. Galiausiai besiskiriantis „Aš“, visas buvęs prisirišęs prie sutuoktinio ir dabar praradęs tuos ryšius nežino, kaip jam pavyks užmegzti naujus santykius su kitu partneriu, kurio dabar nėra. Čia turiu pastebėti, jog besiskiriantis „Aš“ to nesuvokia ir nekalba apie naujus santykius, nes dar niekaip negali „atsijungti“ nuo praeities, kurioje jis vis dar „gyvena“, o galvoje tik vienas klausimas kaip išgyventi skyrybas?

Kaip istverti skyrybas

Visas gyvenimas Praeityje. Kaip išgyventi skyrybas?

Kadangi sutuoktiniui „Aš“ labai reikia žmogaus šalia (tarpusavio ryšių, kurių jis neteko), todėl tai yra vienas iš povandeninių baimės šaltinių, kurio jis nesuvokia ir negali įvardinti. Jei šiuo metu jaučiate tuštumą, nerimą, baimę, kviečiu išsiaiškinti iš kur tai kylą per asmeninę konsultaciją – kaip išgyventi skyrybas, paspausdami žemiau esantį paveikslėlį, kad užsiregistruoti. Registracija konsultacijai Skyrybos Kaip spręsti problemą?

Vienas iš būdų spręsti skyrybų baimę yra sugrįžti gyventi pas  mamą. Ten saugu ir jauku. Mama yra tas asmuo, kuriam liksime vaiku iki pat gyvenimo pabaigos ir ji, žinoma, padės mums sunkiu gyvenimo tarpsniu. Ar ji padės suprasti, kodėl Jums teko tokia Gyvenimo pamoka. Vargu.

Kitas kelias yra pradėti keturių metų psichologijos studijas universitete ir įgavus žinių bei išanalizavus save, surasti priežastis, kurios skatina mūsų baimes.  Jei turite tam laiko ir keletą tūkstančių eurų, galite taip spręsti savo skyrybų problemą.

Trečias kelias, kaip išgyventi skyrybas  yra greičiausias ir tiksliausias. Tai savo skyrybų atvejo analizė su kvalifikuotų ir patyrusiu specialistu, šiuo atveju – su skyrybų psichologu.   Pagal veiksmingą metodiką per 3-4 valandas išanalizuosite savo unikalų atveją, nustatysite pagrindines skyrybų priežastis,  išgryninsite galimus ateities scenarijus ir pasirinksite geriausią. Po tokios psichologo konsultacijos atsiras aiškumas ir pajausite, jog galite kontroliuoti situaciją.  Sumažės įtampa kūne, pajusite palengvėjimą, o akyse taps šviesiau.  Susipažinkite su psichologo konsultacija kaip išgyventi skyrybas aprašymu, su įveikusių skyrybų sunkumus žmonių  atsiliepimais ir atverkite duris į šviesesnį gyvenimą paspausdami ant paveikslėlio žemiau

Registracija konsultacijai

Atminkite, Jūsų gyvenimas yra unikalus, Jūsų sutuoktinio gyvenimas yra unikalus, jūsų abiejų bendras gyvenimas yra unikalus.  Jūs niekur nerasite tokio paties gyvenimo aprašymo. Jūs niekur nerasite aprašyto Jūsų skyrybų atvejo sprendimo.  Vienintelis teisingas kelias – su patyrusiu specialistu išanalizuoti savo skyrybas ir pasirinkti geriausią sprendimą sau, sutuoktiniui ir vaikams šioje gyvenimo kryžkelėje.

 

Informaciją į puslapį Kaip išgyventi skyrybas parengė

Mykolas Truncė,

Porų ir skyrybų psichologas, konsultantas, lektorius,

Šeimų išsaugojimo ekspertas.

Raskite sau daugiau naudingos informacijos:

Apie skyrybų priežastis – Skyrybų priežastys

Apie tai, kas sieja sutuoktinius – Kas laiko sutuoktinius poroje

Ar verta gyventi toliau kartu – Skirtis ar nesiskirti?