Visi mes turime supratimą apie seksualumą, tačiau kiekvieno iš mūsų patirtis yra labai unikali, nes mes patys irgi esame unikalūs. Mūsų seksualinis supratimas formavosi socialinėje terpėje, kurioje augome ir dėl informacijos apie seksualumą prieinamumo.
Gerai išmanantis seksualumą žmogus gali išvengti daug problemų savo gyvenime ir suformuoti tinkamą požiūrį savo vaikams.
Seksualumas
Seksas suprantamas, kaip vyro ir moters sueitis.
Seksualumas apima platesnį aspektų spektrą: biologinį, psichologinį, elgsenos, medicininį ir kultūrinį.
Seksualumas. Biologinis aspektas.
Biologinis aspektas apima žmogaus seksualumo vystymąsi nuo kūdikystės iki suaugystės ir senatvės. Į tai taip pat įeina ir gebėjimas daugintis. Biologinis aspektas nulemia seksualinį potraukį, seksualinį aktyvumą ir pasitenkinimą seksu.
Seksualumas. Psichologinis aspektas.
Psichologinis aspektas apima mintis, emocijas, pojūčių individualumą, tarpusavio bendravimo stilių. Lyčių atsiskyrimas: aš berniukas/aš mergaitė, vyksta nuo vaikystės. Jį smarkiai įtakoja visa vaiko socialinė aplinka. Suaugus seksualumą įtakoja visuomenės nuomonės, taisyklės, normos, įstatymai.
Seksualumas. Elgesio aspektas.
Elgesio aspektas. Nors elgesį nulemia biologinis ir psichologiniai aspektai, tačiau seksualinis elgesys išskiriamas į atskirą aspektą. Pagal elgesį mes galime nustatyti, kodėl žmogus taip elgiasi, kokie jo poreikiai. Vertindami kitų žmonių seksualumą dažnai susiduriame su vertinimu „normalu“ ir „nenormalu“. Tačiau šis vertinimas yra labai glaudžiai susijęs su mūsų vertybių sistema, mūsų poreikiais, norais ir asmenine patirtimi.
Seksualumas. Medicininis aspektas.
Medicininis aspektas. Visi mes kartas nuo karto susergame. Seksualinis pajėgumas mažėja nuo patiriamo streso, rūkymo, alkoholio, vaistų, narkotikų naudojimo. Atskirais atvejais seksualinis poreikis gali pradingti visai. Nerimas, kaltė, susigėdijimas, depresija ir konfliktai tarpusavio santykiuose gali sutrikdyti mūsų seksualinį aktyvumą.
Seksualumas. Kultūrinis aspektas.
Kultūrinis aspektas nulemia mūsų požiūrį į seksą, masturbaciją, nekaltybę. Na, o vadovaudamiesi savais požiūriais mes ir vertiname susidariusią situaciją, kito žmogaus poelgius bei patys atitinkamai elgiamės. Yra tautos, kuriose garbingam svečiui yra siūloma pasimylėti su šeimininko žmona, arba tautelės, kuriose nepriimta bučiuotis.
Visuomenės nuomonė nėra pastovi. Ji kinta. Taip, pvz. jei anksčiau merginos skaistybė buvo vertybė, tai pastaraisiais dešimtmečiais ikivedybinis seksas yra normalus, o pati visuomenė toleruoja kohabitaciją (gyvenimą susidėjus). Analogiškai ir su masturbacija. Jei anksčiau buvo manoma, kad masturbavimasis yra silpno žmogaus požymis, tai dabar masturbacija vertinama, kaip normalus žmogaus elgesys. Laikui einant taip pat keitėsi ir požiūris į abortus, neištikimybę.
Kultūriniam seksualumo aspektui pastaruosius 2000 metų labai didelę įtaką turėjo religija. Ji formavo tokius vyro ir žmonos tarpusavio santykius, kurių dėka šeima išliktų sveika (neišsiskirtų) ir smerkė elgesį, dėl kurio šeima iširtų.
Seksualumo sąvoką įtakojantys veiksniai.
Mūsų seksualumo supratimo pasikeitimui padarė įtaką trys svarbūs veiksniai. Pirmas – lyties vaidmenų pokyčiai. Jei anksčiau moterims buvo priskiriamas pasyvus seksualinis elgesys, o vyrams – agresyvus ir, jei moteris parodydavo savo aistrą ar norą, tai buvo smerktina.
Antras veiksnys – atvirumas klabantis apie seksą. Dėl tokio atvirumo į seksą nebežiūrima, kaip į nepadorų elgesį, kurį reikėtų slėpti.
Trečias veiksnys – seksualumui priskirta malonumo ir įtampos nuėmimo paskirtis. Toks požiūris formavosi vis plačiau naudojant apsisaugojimo nuo pastojimo priemones.
Koks Jūsų seksualumas ir požiūris į tai? Ar Jūs laikotės tokių įsitikinimų, dėl kurių judviejų santykiai yra įtempti ir Jūs kenčiate?
Jei jaučiate, kad esate nepatenkinta/s seksualiniais santykiais ir potyriais, registruokitės į savaitgalio seminarą poroms „Kaip sustiprinti intymų poros ryšį“
Informaciją straipsniui Seksualumas parengė
Porų psichologas, konsultantas, lektorius
Šeimų išsaugojimo specialistas
Mykolas Truncė
+370 659 54009
FB: Stipri šeima
FB Tobulinu