Straipsnis Skyrybų statistika detalizuoja informaciją, patalpintą puslapyje Psichologo konsultacija.

Per pastaruosius 60 metų skyrybų skaičius smarkiai augo. Skyrybų skaičius pastaraisiais metais išlieka stabilus – apie 10 tūkst. porų išsiskiria, kai kasmet tuokiasi apie 20 tūkst. porų. 

Skyrybų statistika

Pastarųjų 60 metų skyryboms didžiausią įtaką turėjo moters emancipacija.  Išsikovojusios lygias teises su vyrais moterys išėjo į “medžioklę” (darbą) ir, kaip lygios su vyrais uždirbdavo pragyvenimui.  Kai kurios moterys uždirbdavo tiek, kad galėdavo sau leisti tapti nepriklausomomis  atsiskirdamos nuo savo vyrų.  Kita svarbi sąlyga, palengvinusi skyrybas, tai – sparti naujų būstų statyba. Atsirasdavo vis didesnės galimybės rasti savo kampą ir gyventi savarankiškai negrįžtant pas mamą ir tėtį (žiūr. Ištuokų skaičius 1950-2010 m.).

Skyrybų statistika Lietuvoje

Skyrybų statistika Lietuvoje šiandien

Pirmosios santuokos Lietuvoje sudaromos vis vyresniame amžiuje. Labiausiai į tai įtakoja moterų apsisprendimas įgyti profesinį išsilavinimą ir įsitvirtinti darbo rinkoje (žiūr. Vidutinis susituokusiųjų amžius, tuokiantis pirmą kartą).

Skyrybų statistika
Vidutinis susituokusiųjų amžius, tuokiantis pirmą kartą

Vaikai ir santuoka.

Pastaruoju metu atsirado nelabai gera tendencija, kai beveik trečdalis vaikų gimsta santuokos neįregistravusioje šeimoje. Laisvė tėvams, bet kaip jaučiasi vaikas, augdamas tokioje šeimoje? (žiūr. Vaikų gimstamumas neregistruotoje santuokoje).

Skyrybų statistika 2
Vaikų gimstamumas neregistruotoje santuokoje

Skyrybų statistika atskleidžia ir dar vieną nepageidaujamą pasekmę: po skyrybų vaikai auga be vieno iš tėvų. 2012 metais 7 809 vaikų, nuo 0 iki 17 metų amžiaus, liko po ištuokos su vienu iš tėvų.

Ištuokos pagal moters amžiaus grupes

Skyrybų statistika atskleidžia ir dar vieną labai įdomią informaciją: daugiausia moterų skiriasi turėdamos nuo 25 iki 45 metų. Tai yra pats darbingiausias žmogaus amžius (žiūr. Ištuokų skaičius pagal moterų amžiaus grupes).

Skyrybų statistika 3
Ištuokų skaičius pagal moterų amžiaus grupes

Skyrybų statistika: 89 proc. moterų skyrėsi pirmą kartą ir 10 proc. – antrą kartą. Vyrai, atitinkamai 88 proc. ir 11 proc.

Buvusios santuokos trukmė

Skyrybų statistika atskleidžia mums, kad virš 19 proc. besiskiriančių porų gyveno kartu nuo 2 iki 4 metų, 20 proc. – nuo 5 iki 9 metų ir 56 proc. porų gyveno kartu daugiau, kaip 10 metų. Šie faktai perša išvadą, jog didesnė dalis santuokų neišlaiko laiko išbandymo. Kitaip tariant, sutuoktiniai nemoka bendrauti tarpusavyje ir ilgainiui išsiskiria,kaip jūroje laivai.
44,6 proc. porų išsiskyrė neturėdami bendrų vaikų.

Santuokų trukmė

Santuokų ir ištuokų dinamika pagal metų laiką

Skyrybų statistika 4
Santuokų ir ištuokų dinamika pagal metų laiką

Statistika patvirtina priežodį: Vasara – vestuvių metas.  Likę metų laikai – skyryboms.

Informaciją straipsniui Skyrybų statistika remdamasis  Lietuvos Statistikos departamento duomenimis parengė

Šeimos santykių ir skyrybų psichologas  Vilniuje ir internetu Mykolas Truncė

 

Sužinokite daugiau sau naudingos informacijos apie tai, kas įtakoja skyrybas:

Kas sieja Jus su sutuoktiniu,  puslapyje Kas laiko sutuoktinius poroje

Saugumo poreikis, Vertybės, Nuostatos ir Norai,  puslapyje Saugumo jausmas

Kaip Nuostatos įtakoja elgesį,  straipsnyje Nuostatos ir elgesys

Kaip Vertybės įtakoja elgesį, straipsnyje Vertybės

Skyrybų statistika

Post navigation