Informaciją Skyrybų etapai ir kaip juos įveikti yra parengta supažindinti Jus su svarbiu skyrybų procesu aprašytu puslapyje Skyrybos.

Tam, kad sužinotume, kokie yra skyrybų etapai ir kaip juos įveikti, pradžioje išsiaiškinkime, kada prasideda ir kada baigiasi skyrybos? Skyrybų pranašas -iškilęs klausimas: Ar verta toliau gyventi kartu? Priklausomai nuo atsakymo, galimi keli variantai. Tačiau pirma būtinai išspręskite savo dilemą: „Skirtis – Nesiskirti” ir priimkite sprendimą.

Pirmas variantas, kai atsakymas yra „TAIP“. Tokiu atveju reikėtų įgyvendinti identifikuotus pokyčius savyje ir siekti pagerinti abiejų sutuoktinių bei vaikų, giminaičių ir kolegų santykius.

Antras variantas, kai atsakymas yra „NE“. Tokiu atveju, kai nusprendžiama toliau nebegyventi kartu,  prasideda skyrybų procesas, kurį galima suskirstyti etapais

Skyrybų etapai ir kaip juos įveikti

Skyrybų etapai ir kaip juos įveikti

Skyrybų etapai ir kaip juos įveikti?

I skyrybų etapas – Parengiamasis.

Šio etapo pradžioje reikia sutuoktinį supažindinti su savo sprendimu. Geriausiai tai padaryti aiškiai formuluojant savo sprendimą. Galima pradėti tokiais žodžiais „Aš permąsčiau mūsų gyvenimą kartu, mano ir tavo pastangas sutvirtinti mūsų santykius ir priėjau išvados, kad tolimesnis gyvenimas kartu suteikia mums abiems daugiau skausmo, nei saugumo.“

Čia svarbu, kad pirma pateiktumėte savo „išvadas“ ir kartu su antra puse aptartumėte tai. Išvada turėtų remtis Problema, kurios nepavyksta per pakankamai ilgą laiko tarpą išspręsti.

Pvz. tai gali būti „man nepavyksta susitvarkyti su mane skaudinančiais jausmais, kuriuos sukelia tavo elgesys. Dėl to aš kenčiu…“

Šioje situacijoje reikia konstatuoti, jog ankstesnės pastangos:

  • a) išmokti suvaldyti savo jausmus
  • b) kitos pusės elgesio pasikeitimas buvo neveiksmingos.

Kai abu sutiksite su tuo, jog „bendras gyvenimas abiems suteikia daugiau skausmo, nei saugumo“ ir ankstesnės pastangos pagerinti santykius buvo neveiksmingos, galima pereiti prie Sprendimo paskelbimo: „Aš nusprendžiau skirtis ir toliau gyventi savarankiškai“. Kai antra pusė sutinka su Sprendimu, šis etapas baigiasi ir prasideda kitas.

II skyrybų etapas – Teisinės skyrybos

Šiame etape abi pusės tariasi, kaip pasidalins kartu užgyventą turtą, vaikus. Jei nepavyksta abipusiu sutarimu pasidalinti turtą, reikėtų kreiptis į tarpininkus ar advokatus. Visada paprasčiau, pigiau ir išlaikomi geri santykiai tarp buvusių sutuoktinių, kai susitariama taikiai.

Nereikėtų galvoti, kad, jei jau skiriamės, tai jau daugiau gyvenime nebendrausime. Tiesa yra ta, kad dauguma išsiskyrusių žmonių ir toliau tenka bendrauti tarpusavyje dėl turto, vaikų auklėjimo ir kitais klausimais. Vaikai yra tai, ko negalima atidalinti. Nors jie ir augs pas vieną iš tėvų, tačiau jie turi abiejų tėvų kraujo ir kiekvienas iš tėvų jaučia atsakomybę už savo vaikų parengimą savarankiškam gyvenimui. Dėl vaikų bendravimas yra neišvengiamas, tad šį ryšį gali nutraukti tik mirtis.

Abiems ir žinoma vaikams yra geriau, kai buvę sutuoktiniai gerai sutaria. Vaikams tai yra labai svarbu, nes dėl skyrybų jie nesąmoningai prisiima kaltę sau.

Sutarimas, kaip padalijamas bendras turtas ir vaikai, apiforminamas Taikos sutartimi, kuri pateikiama teismui. Teismo dieną abu sutuoktiniai atvyksta į posėdį, kuriame teisėjui patvirtina savo apsisprendimą skirtis. Tuo pagrindu teisėjas priima sprendimą nutraukti santuoką. Tuo baigiasi II skyrybų etapas ir prasideda trečiasis.

III skyrybų etapas – Realios skyrybos.

Daugelis mano, kad čia jau ir įvyko skyrybos. Tiesa ta, kad skyrybos įvyksta tada, kai nutraukiami visi buvusius sutuoktinius sieję ryšiai.

Juridinio ryšio nutraukimas nutraukia tik  vieną iš buvusių ryšių. Skaitykite daugiau apie tai puslapyje Kas laiko sutuoktinius poroje? aprašytos jėgos, kurios ir toliau sieja sutuoktinius.

Realių skyrybų etape reikia nutraukti visus siejusius ryšius. Visų pirma reikėtų, kad buvę sutuoktiniai atsiskirtų fiziškai ir nebegyventų po „vienu stogu“.

Toliau reikėtų atsiskirti turtą, pinigus ir įsipareigojimus, kurių atskyrimui pagrindą duoda teismo sprendimas. Taip pat reikia nutraukti ir seksualinius santykius su buvusiu sutuoktiniu. Tyrimai rodo, jog dalis buvusių sutuoktinių kai kurį laiką po skyrybų turi bendrą seksą ir tai normalu, tačiau patarčiau tokius santykius sparčiai mažinti ir visiškai nutraukti.

Per ilgą gyvenimo laiką susiformavę bendri įpročiai turėtų būti pakeisti naujais įpročiais. Tai mažiau emociškai jus jaudins.

Na ir galiausiai svarbiausias – emocinis ryšys turi būti nutrauktas.Teigiamam emociniam ryšiui sumažėjus ar persivertimui į neigiamą emocinį ryši, prasideda skyrybos.Atkreipiu dėmesį į tai, kad labai svarbu nutraukti emocinį ryšį. Prisiminimai, daiktai, žodžiai mums kels mažiau emocijų ir skausmo. Geriau sutvarkyti savo aplinką taip, kad tokių dirgiklių nebūtų.

Ilgainiui jausmai išblės ir mūsų taip nejaudins. Tačiau Jūs nebūsite išsiskyrę su sutuoktiniu, jei turėsite širdyje jam kokius nors jausmus: teigiamus ar neigiamus. Tik visiškas abejingumas (emocijų prasme) gali nutraukti šį ryšį tarp jūsų.  Šį procesą siūlau paspartinti atleidžiant buvusiam sutuoktiniui už visą tai, ką jis (ji) mums padarė, priimant tiek gyvenimą kartu, tiek pačias skyrybas, kaip Gyvenimo Pamoką.

Atleidimas turi neprastai didelę gydomąją galią ir nuramina mūsų protą bei jausmus. Sakoma, kad Gyvenimas, tai yra Mokykla, gyvenimo įvykiai – Pamokos, o sutikti žmonės – Mokytojai.

Jei norite sekančių Sėkmingų ir Ilgalaikių santykių, turėtumėte „Išmokti jums duotą Gyvenimo Pamoką“ idant ji nepasikartotų vėl.

 

Skyrybos buvo sėkmingos, jei Jūs išlaikėte geranoriškus santykius ir bendraudami su buvusiu sutuoktiniu ir galite suvaldyti emocijas jums bendraujant.

Atminkite, jog Pradžia yra Jūsų Gimimas. Pabaiga – Mirtis. Visa, kas vyksta tarp Gimimo ir Mirties tėra mūsų Patirtis.

Jūs galite gauti profesionalią psichologinę pagalbą užsiregistravę konsultacijai paspausdami paveikslėlį, esantį žemiau

Atverk duris į šviesesnį gyvenimą

Atverk duris į šviesesnį gyvenimą

Turite klausimų? Susisiekite su skyrybų psichologu.

 

Puslapį Skyrybų etapai ir kaip juos įveikti parengė

Mykolas Truncė

Skyrybų psichologas